2020’nin En İyi 10 Linux Dağıtımı

2020’nin En İyi 10 Linux Dağıtımı

Linux’ta yeniyseniz ve 2020’de en iyi Linux dağıtımlarının ne olduğunu merak ediyorsanız doğru makaleyi okuyorsunuz.

2020’nin En İyi 10 Linux Dağıtımının Öncelikle Kısa Özetini Geçmeye Çalıştık;

Linux
Linux

MX Linux – Debian tabanlı en iyi dağıtım , hafif ve gerçekten kullanışlı.

Linux Mint – Ubuntu ve Debian tabanlı kullanıcı dostu bir dağıtım, Windows’a benziyor ve hafif bir dağıtımdır.

Ubuntu – Debian tabanlı, tüm en zamanların en favori dağıtımı, Yeni başlayanlar için 2020’nin en iyi seçeneği olarak görülebilir.

Elementary OS – Debian tabanlı, MacOs’ a benzerliği ile ön plana çıkıyor.

Manjaro Linux – Arch Linux tabanlı en iyi Linux dağıtımı, hafif olması için sadece gerekli paketler eklendi.

Zorin OS – Debian tabanlı görünüm olarak windows’a banzeyen br dağıtım.

Fedora – Yazılım teknolojisi açısından en ileri düzeyde tasarlanmış, başka bir işletim sistemi tabanına sahip olmayan, topluluk tarafından oluşturulmuş en iyi Linux dağıtımı.

Debian – Sıfırdan inşa edilmiş, çok kararlı olacak şekilde tasarlanmış en iyi Linux dağıtımı.

CentOS – Fedora ve Red-Hat tabanlı, hem ücretsiz hem de kurumsal düzeyde işletim sistemi kararlılığı isteyen kullanıcılar için tasarlandı. Ayrıca web hosting sektöründe en çok tercih edilen dağıtım diyebiliriz.

Kali Linux – Debian tabanlı, siber güvenlik ve pentester alanında çalışanlar ya da hobi edinenler için en iyi linux dağıtımıdır. İçinde gerekli tüm araçlar hazır halde gelir.

Linux Dağıtımı Nedir?

Windows ve Mac OS X’i herkes bilir. Bunlar ticari amaçlar için yazılır ve satılır. Linux ise bu durumdan çok farklıdır. Açık kaynaklı bir işletim sistemi olarak ayrıca çok fazla programlama bilgisi olmadan kendi işletim sistemlerini oluşturmak isteyen herkes için kullanılabilir.

Birisi temel olarak mevcut bir Linux dağıtımını kullanarak kendi Linux sürümünü oluşturduğunda (veya Linux çekirdek kodunu kullanarak bir taban olmadan bir tane oluşturduğunda), bu tüm pakete Linux dağıtımı denir.

Kısaca linux çekirdeğini alır , dilediğiniz paketleri ekler ya da kaldırır ve görünümünü değiştirir iseniz kendi linux dağıtımınızı insanların kullanımına açabilirsiniz.

En İyi Linux Dağıtımını Nasıl Seçmelisiniz?

Aslında en iyi Linux dağıtımı kavramı çok doğru değildir, Size en uygun olan dağıtım Sizin için en iyi linux dağıtımıdır. Örneğin Hostrazzi bir ev kullanıcısı olsa idi Ubuntu ya da Manjaro seçmeyi düşünürdü , Bir siber güvenlikçi olsa idi Kali linux seçerdi , üzerinde sadece bir servis çalıştıracak olsa idi Debian’ı seçerdi. Bazen bir linux dağıtımı yetmeyebilir , evde ayrı işte ayrı bir dağıtım’da tercih edebilirsiniz. Soruyu kısaca cevaplamak için kendinizi rahat hissettiğiniz herhangi bir Linux dağıtımını seçebilirsiniz. Bir süre kullandıktan sonra zaten nasıl istediğiniz gibi yapılandıracağınızı göreceksiniz.

1 – MX Linux

MX Linux
MX Linux

MX Linux distrowatch sitesinde çılgın bir yükselişe geçti. Oldukça basit bir arayüz sunuyor. MX Linux, Debian’ın kararlı sürümünde geliştiriliyor ve XFCE’yi varsayılan masaüstü ortamı (UI) olarak kullanıyor.

Web sitesi: https://mxlinux.org/

2 – Linux Mint

Linux Mint
Linux Mint

Linux Mint bir devleşen bir dağıtımdır. Linux dünyasında Goliath olarak bilinir. Ubuntuya oldukça benzer. Linux Mint sadece kullanım kolaylığına değil, aynı zamanda kullanıcıları için birçok kullanışlı araç eklemeye de odaklanmıştır. Bununla birlikte hafif bir masaüstü ortamı sunmaktadır. Hızlı bir dağıtım tercih edenlerin ilk tercihi olmaktadır. Ubuntu-Debian tabanlıdır ve bu nedenle her iki dağıtımın depolarıyla uyumludur.

Web sitesi: https://linuxmint.com/

3 – Ubuntu

Ubuntu
Ubuntu

Linux’u denemeyi düşünmeden önce bile Ubuntu’yu duymuuş olmalısınız. Ubuntu her şey başladığında Linux dağıtım kalabalığında öne çıkmak için gerçekten çok çalışan ilk dağıtımdı.

Ubuntu, Linux’u aşırı kolay bir hale getirerek Linux’u tüm dünyaya erişilebilir hale getirdi, Linux’u hiç görmemiş bir kişi bile onu hemen kullanabildi.

Ubuntu işleri büyüttükçe işletim sistemlerine daha fazla özellik eklediler, ayrıca Ubuntu TV’yi başlatmaya çalıştılar, bununla da kalmadılar ve Ubuntu Touch ile mobil tarafa girmeye çalıştılar ancak bunlar Ubuntu’nun masaüstünü kaynakları üzerinde gerçekten bir ağırlık getirdi ve işleri yavaşlattı. Diğer dağıtımlar bu fırsattan yararlandı ve Ubuntu’nun işleri bıraktığı yerden devir aldı.

Ubuntu, Debian tabanlı bir dağıtımdır.

Web sitesi: https://ubuntu.com/

4 – Elemantary OS

Elemantary OS
Elemantary OS

Bu, karşılaştığımız en güzel Linux dağıtımlarından birisi. Mac OS’dan esinlenerek geliştirildiği çok açık.

Açıkçası Debian tabanlı olduğu için işlevsellik veya paketlerden yoksun olmayacaksınız. Zaman zaman karşılaşabileceğiniz tek sorun, dağıtımın temasına göre ayarlanmayan paketler olmasıdır.

Web sitesi: https://elementary.io/

5 – Manjaro Linux

Manjaro Linux
Manjaro Linux

Manjaro Linux, Arch Linux tabanlı bir dağıtımdır. Arch Linux aynı zamanda Debian’dan daha güncel olacak şekilde inşa edildi ve en yeni yazılımları kullanılabilir kılan bir depoya sahiptir.

Debian ile karşılaştırıldığında, Arch tabanlı işletim sistemleri arasındaki en büyük fark daha hafif olmasıdır. Debian, işleri kullanıcılara kolaylaştırmak için, depolarından herhangi bir paket kurmaya çalıştığınızda bir grup “önerilen” paketi kurar.

Arch Linux paket yüklemek için Pacman adını verdiği paket yükleyici kullanır.

Gerçekten yalın ve hızlı bir işletim sistemine sahip bir bilgisayar oluşturmak istiyorsanız, Arch Linux tabanlı Manjaro buna ulaşmanın en iyi yolu olabilir.

Web sitesi: https://manjaro.org/

6 – Zorin OS

Zorin OS
Zorin OS

Eğer Windows’dan geliyorsanız ve daha önce hiç Linux kullanmadıysanız, Zorin sizin için büyük bir öğrenme eğrisi yükünü ortadan kaldırır. Yukarıdaki ekran görüntüsüne bakın. Ne farkettiniz?

Tıpkı Windows gibi hatta Windows’un çok daha güzel bir sürümü. Ubuntu temellidir, Windows’tan geliyorsanız kolaylıkla alışabilirsiniz.

Web sitesi: https://zorinos.com/

7 – Fedora

Fedora
Fedora

Fedora diğer Linux dağıtımlarına taban almaz ve fedora topluluğu tarafından tamamen sıfırdan inşa edilmiştir. Aslında, bir geliştiriciyseniz, dağıtım için Siz’de katkıda bulunabilirsiniz.

Fedora’yı bu kadar özel yapan şey toplum desteğidir. Topluluk çok duyarlıdır ve sorunuza hızlı bir şekilde yanıt alabilirsiniz.

Geliştiriciler tarafından oluşturulduğundan dolayı odak noktası gerçekten son teknoloji bir yazılım deposuna sahip olacak bir işletim sistemi oluşturmaktır. Diğer dağıtımlarda hala mevcut olmayan bir paket derlenecek ve kararlı olup olmamasına bakılmaksızın Fedora için hazır olacaktır.

En son paketleri seviyor iseniz Sizin için en iyi dağıtım fedora olabilir.

Web sitesi: https://getfedora.org/

8 – Debian

Debian
Debian

Debian, CentOS ve Red Hat, tüm dünyada internete güç veriyor. İstatistiklere göre, web sunucularının, bulut ana bilgisayarlarının ve web sitelerinin% 96’sından fazlası Linux tarafından desteklenmektedir.

Ancak Debian, kullanıcı dostu olacak veya kutudan çıkar çıkmaz hızlı ve kolay bir deneyim sunacak şekilde tasarlanmamıştır. Canlı Debian’ı indirip çalıştırdığınızda, elde ettiğiniz tek şey ekranınızın sol üst köşesinde bulunan siyah bir terminal ekranıdır.

Daha önce gördüğümüz önceden oluşturulmuş dağıtımların aksine, Debian size daha fazla kendin yap deneyimini yaşatıyor. Yüklemek istediğiniz paketleri, istediğiniz masaüstü ortamını ve işletim sistemine eklemek istediğiniz tüm eklemeleri seçebilirsiniz.

Debian’ı stok Android olarak düşünebilirsiniz. MIUI, eUI ve Samsung UI stok Android üzerine inşa edilmiştir. Şirketlerin telefonları için oluşturdukları bu kullanıcı arayüzleri Debian üzerine kurulu Linux dağıtımlarıyla karşılaştırılabilir.

Sıfırdan oluşturmak istediğiniz son derece kararlı bir işletim sistemi istiyorsanız, Debian sizin sorunuz cevap olabilir. Oldukça kararlı bir işletim sstemidir.

Web sitesi: https://www.debian.org/

9 – Centos

Centos
Centos

Fedora ve Red-Hat tabanlı olan CentOS, sıfır maliyet ile güçlü bir sunucu dağıtımı isteyen kuruluşlar tarafından kullanılabilecek kararlı bir sunucu sistemi oluşturur.

CentOS, tıpkı Fedora gibi topluluk tarafından oluşturulmuştur ve indirmek için yüksek düzeyde test edilmiş paketler sunmaktadır. Debian’a benzer şekilde, birinin paket yöneticisinden bir şey indirmeleri nedeniyle bu işletim sistemini kırması pek olası değildir.

Bir sunucu oluşturmak istiyorsanız ancak apt paket yöneticisini kullanmak istemiyorsanız, CentOS en uygunudur. Belirttiğimiz gibi web hosting sektöründe en çok tercih edilen dağıtımdır. Ev kullanıcıları için diğerleri kadar tercih edilmez ancak üzerinde servis koşturacak iseniz ilk tercihiniz olabilir.

Web sitesi: https://www.centos.org/

10 – Kali Linux

Kali Linux
Kali Linux

Kali Linux Hostrazzi’ye göre günlük bir dağıtım değildir. Bunun yerine Kali, bir siber güvenlik meraklısının isteyeceği her araçla canlı ve kalıcı bir ortamda çalışmaya odaklanmıştır.

Debian tabanlı olduğu için oldukça kararlıdır.

Siber güvenlik veya sızma testi ile ilgileniyorsanız bu dağıtım size bu amaç için eksiksiz bir ortam sağlayacaktır. Araçları kurma veya kurma konusunda endişelenmeden araçları nasıl kullanacağınızı öğrenmeye odaklanabilirsiniz.

Web sitesi: https://www.kali.org/

Sonuç;

Daha önce de belirttiğimiz gibi, en iyi dağıtım diye bir şey yoktur. Bunu söylüyoruz çünkü bir dağıtımda paket yöneticisini kullanarak paketleri nasıl kuracağınızı biliyorsanız, herhangi bir dağıtımı değiştirebilir ve başka herhangi bir şekilde görünmesini sağlayabilirsiniz. En iyi dağıtım işinize en iyi yarayan dağıtımdır.

Umarız faydalı olur.

8 Comments

Leave a Reply
 1. Bende ubuntu kullanıcısı olarak ubuntu linux tavsiye ederim , özellikle donanım desteği daha fazla diye tercih ediyorum ve sürekli yenileniyor.

 2. Çok kısa ve özet niteliğinde gerçekten güzel anlatmışsınız. Teşekkür ederim benim adıma çok faydalı bir yazı oldu.

 3. Linux a yeni geçen kimseler için Ubuntu , Manjaro , ElemantaryOS , Linux mint’i şiddetle tavsiye ederim .
  Siber güvenlikğe karşı merakınız varsa kali , parrot ( pek biliinmez ama black arch ) gibi dağıtımları öneririm genelde kali kullanılır ama şunu unutmayın Kali linux yeni başlayan kişilere önerilmez , Ek olarak Kali Linux, şöyle bir örnek vericeğim Saldırmak için kılıcını çekersin ama kalkanını indirirsin Kali de aynı öyle bir dağıtım yani gündelik kullanıma Uygun Değil ana makinanıza kurabilirsiniz ama uyarıyorum .

  Kendi kullandığım fedoradan örnek vermek istiyorum oldukça kararlıdır hoşdur aynı şekilde fedorayı kali linux gibi kullanmak isterseniz terminal a şunları yazmanız yeterlidir sudo dnf group install “Security Lab”
  Fedora hızlıdır güncelleştirmeleri çok fazla test edilir hata alma durumu olmasın diye. Şuan buraya kadar okuduysanız bunların hepsi laf denemeden bilemezsiniz iyi günler saygılar

  • Epic launcher da bi sıkıntısı var mı acaba mint kullanıyorum ve pubkey hataları çözülemiyor lutrisden açıyorum epic games launcher siyah erkan kalıyor

 4. Linux işletim sistemleri sayesinde eski bilgisayarlar hayat buluyor. açıkcası ben öyle yapıyorum. uygun linux işletim sistemiyle kullanıyorum.

 5. Linux’a ilk geçenler için kesinlikle Linux Mint tavsiye ederim.Çünkü Windows’a benziyor ve zorluk çekmezsiniz.Diğerlerine göre kullanımı ve program indirmesi daha kolay.Hızlı,kararlı ve hafif.Arayüzü de çok şık.Ubuntu ve Elementary OS da kullandım ama en çok Linux Mint’i beğendim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir