Konteyner Stratejinizi Oluşturmak İçin En Önemli 6 Madde

Konteyner Stratejinizi Oluşturmak İçin En Önemli 6 Madde

 Konteyner
Konteyner Stratejisi Belirleme

Konteyner teknolojileri hayatımızda yer etmeye başladı. Firmalarda altyapı ve operasyon çalışanları, diğer departman ya da müşterilerinin beklediği uygulamaları ve servisleri daha hızlı bir şekilde ayağa kaldırmak için gün geçtikçe artan baskı ile karşılaşmakta. Hız o kadar önemli bir hale gelmiş durumda ki bazen bir kaç saniyelik gecikmeler bile müşteri kaybına yol açmakta.

Yöneticiler de yazılım ürünlerini ve hizmetleri daha hızlı pazarlamanın pazar paylarını arttırdığını artık biliyorlar.

Konteyner (container) kullanımı ile hem eski uygulamalarımızı modernleştirebilir hem ölçeklenebilir sistemlere sahip olabilir hem de daha hızlı bulut uygulamalar koşturabiliriz. Docker gibi konteyner platformları bu işlemler için
bizlere bir standart sunar. Gartner 2020 yılına kadar global çapta kuruluşların %50 sinden fazlasının konteynerize edilmiş platformları geçiş yapacağını tahmin ediyor. Şu anda bu rakam %20 yaklaşmamış durumda.

Container platformlara ilgi her ne ne kadar artan bir eğri çizse de henüz fazlası ile dikine gözüken bir eğime sahip , firmaların hala bu teknolojiyi daha fazla benimsemesi ve üretimde ya da gerçek ortamda çalıştırması gerekiyor. Hali hazırda konteyner tarafında teknolojik olgunluk ve operasyonel bilgi eksikliği yeterli seviyede değil.

Gartner’ın araştırma başkan yardımcısı Arun Chandrasekaran bu konuda şöyle diyor. “Altyapı ve operasyon ekiplerine ise bu sisteme geçiş öncesinde büyük iş düşüyor , Gerçek ortamlarındaki konteynerların güvenliğini ve izolasyonunu sağlarken aynı zamanda konteyner ortamlarının kullanılabilirliği, performansı ve bütünlüğü ile ilgili operasyonel kaygıları da hafifletmek zorunda kalacaklar.”

Gartner, altyapı ve operasyon liderlerinin üretim ortamlarında konteyner ayağa kaldırmanın ve yürütmenin zorluklarının azaltılmasına yardımcı olmak için bir konteyner platformu stratejisinin parçası olması gereken altı önemli unsuru aşağıdaki başlıklar ile belirlemiştir.

1 – Güvenlik ve Yönetişim

Güvenlik, gerçek ortamda çalışan konteynerlar için en önemli sorundur.
Konterynerların çalıştığı ana sunucunun çekirdeğinin bütünlüğü, üzerinde çalışacak konteynerların bütünlüğü ve izolesi açısından kritik öneme sahiptir.
Bunun yannda bir çoğumuzun uyguladığı ve bunun için hardened tabiri kullanılan sertleştirilmiş güvenlik önlemleri yanında ana sunucu için minimalist bir işletim
sistemi tercih etmek güvenlik açısından ve üzerinde gereksiz uygulama içermemesi sebebi ile yerinde bir karar olacaktır. Ayrıca sistem kötü amaçlı yazılımlar için sürekli izlenmelidir.

2- İzleme

İzleme her sistemde önemli olduğu kadar konteynerlar içinde önem arz ediyor. Konteynerların metriklerini yine konteyner monitoring amaçlı hazırlanan ve grafik sağlayabilen konteynerlara bağlamak ve bunlarıda bir orkestrator’den yönetmek iyi bir seçenek olacaktır. Böylece sistem de neler olup bittiğini anlamlandırabilir ve önlem alabilirsiniz.

3 – Depolama Alanı

Konteynerlar silinip tekrar oluşturulabilir fakat depolama alanı aynı şekli ile korunmalıdır , dolayısı ile konteynerların veri bölümü ayrı bir gerçek ya da fiziksel path üzerinden tanımlanmalıdır , böylece konteyner düşse de veriler farklı bir konteyner ile erişilebilir durumda olacaktır. Bir diğer avantajı ise birden fazla konteynerın aynı verilere aynı anda erişebilir olması olacaktır.

4- Ağ

Bilindiği üzere konteynerların diğer bir faydası da pratik olması , bir yerdn bir yere kolayça taşınabilir ve aynı şekilde çalıştırılabilir olmasıdır. Bu senaryolarda manual işlem yapmak amacın dışına çıkmak olacaktır , ağ değişiklikleri de bu senaryonun içindedir , ağ değişiklikleri bir otomasyona bağlanmalı , aynı ya da farklı amaca hizmet eden konteyner sayısı artıp azaldığında önlerine konumlandıracağımız bir proxy nin de bundan otomatik haberdar olması ve dengelemeleri yapması hayati önem arz etmektedir.

5 – Konteynerların yaşam döngüsünü

Konteynerların yaşam döngüsünü yönetmek için içerde mutlaka otomasyon araçları kullanılmalıdır , sebebi ise bir konteyner da ortaya çıkabilecek bir durumun hızlıca diğer konteynerlara yayılabilir olması ihtimalidir , bu nedenle olumsuz bir senaryoda elimizi hızlandıracak araçlar hali hazırda aktif olmalı ve bize vakit kazandırmalıdır.

6 – Konteyner Yönetimi

Konteyner yönetim araçları dağıtık bir sistemin beyinleri gibi çalışırlar , ayakta ya da down olan sistemin ilk farkına varanda onlardır ve yürütme görevinide yürütürler , bu nedenle ölçeklenebilir ve dengeli sistemler için bir konteyner yönetim aracı ya da container orkestrator kullanmak gerçek ortamlarda olmazsa olmaz bir durum ihtiva etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir