Kötü Bir Web Hosting Firması Kullandığımızı Nasıl Anlarız?

2Nis - by Hostrazzi - 4 - In Genel Hosting

Kötü Bir Web Hosting Firması Kullandığımızı Nasıl Anlarız?

Alan adınızı seçtiniz ve kayıt ettiniz, bir web sitesi hazırladınız ya da bir webmaster’dan belki de arkadaşınızdan destek aldınız ve artık işinizi ya da hobinizi, blogunuzu internet ortamına taşıdınız. Artık web siteniz yayında , peki doğru web hosting firmasını kullandığınıza emin misiniz?

Düşük kaliteli bir web hosting firmasının ana uyarı işaretlerinden birisi sık ve plansız bir kesintiler ile bu kesintilerin süresidir. Bunun sonucunda sitenize gelebilecek potansiyel müşterilerinizde, olası ürün satışlarınızda ya da bir ürün satmıyor sadece blog tutuyor iseniz ziyaretçilerinizin ilgisinde düşüşe neden olur ve bu da ROI diye bilinen yatırımınızın ya da emeğinizin getiri beklentisini olumsuz etkileyebilir. Ayrıca düşük kaliteli bir web hosting sağlayıcısı, web sitenizi tüm olası zararlardan ve siber tehditlerden korumak için gerekli olan sağlam bir altyapıya yatırım yapma konusunda çekingen davranabilirler.

Şimdi bu firmaları 8 madde ile tanımlayalım.

Sitenize Çok Fazla Ulaşılamama Durumu
Firma size muhtemelen sözleşmede vaadettiği %99 üzeri rakamlarla belirtilen uptime sözünü tutabiliyor mu yoksa web siteniz sürekli erişilmez mi oluyor? Tabi bazı durumlarda siteniz gerçekte çalışıyor olabilir ancak Siz bilgisayarınızın önbelleği nedeni ile erişemiyor olabilirsiniz , mutlaka farklı bir pc den ya da telefonunuzun operatörü üzerinden sitenize erişmeye çalışın. Bunun haricinde websitenizin uptime süresini ölçen firmalardan da hizmet alabilirsiniz. 

Firma Trafik Kullanımınızı Limitliyor mu?
Çoğu hosting firması artık limitsiz trafik veriyor , bunu net olarak doğrulamalısınız , aksi bir durumda olası ani bir trafik artışınızda eğer limitli trafik sağlayan bir firmadan hizmet alıyor iseniz firmanın kontrol paneli sitenizi otomatik olarak durdurabilir ve bunu geç farkeder iseniz o süre içinde gelen ziyaretçileriniz muhtemelen tekrar sitenize girme konusunda istekli olmayacaktır.

Yavaş Yüklenme Süreleri
Diğer bir deyiş ile siteniz yavaş mı açılıyor, tabi bunun tek sorumlusu hosting firması değil ancak aynı sitenin bir firmada yavaş bir firmada hızlı açılması web hosting firmanızın bir sorunu. Siteniz Yurt içine hitap ediyorsa Türkiye lokasyonlu bir hosting firmasından hizmet almanız , firmanın mutlaka SSD disk kullanması , siteniz php tabanlı ise mümkün olan en üst php versiyonunda sitenizi çalıştırabilmesi hız açısından etkili olacaktır , ancak bilindik firmalar zaten bu özellikleri artık hemen hemen karşılamakta ve yavaşlık sorunlarının bir çoğu sitenin yanlış kodlanması , optimize edilmeyen veritabanı kullanımı , wordpress ise yanlış plugin ya da tema seçimleri gibi etmenler olabiliyor. Sitenizin hızını gtmetrix , pingdom , google pagespeed gibi araçlar ile test edebilir ve sitenizi yavaşlatan etmeni tespit etme konusunda işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Size Sunduğu Kontrol Paneli Kullanıcı Dostu ve Yaygın Mı?
Firmanız Size hosting kontrol paneli olarak Cpanel, Plesk, DirectAdmin  haricinde bir kontrol paneli sağlıyor ise önerimiz bunları kullanan bir firmaya geçiş yapmanız olacaktır ancak bu hosting firmanızı kesinlikle değiştirmeniz gereken bir durum asla yaratmamaktadır, amacına hizmet eden daha iyi paneller de (maestro panel , cyberpanel.. ) olabilir ki vardır da ancak günümüzde firmalar arası taşınma düşünür iseniz ve eğer cpanel,  plesk ya da direct admin kullanıyor iseniz taşınma işleminizi dakikalar içinde yapabilmeniz daha mümkün olacaktır. 

Yüksek Yenileme Ücretleri
Satın aldığınızın çok daha yükseği bir fiyata yenilemeye mi zorlanıyorsunuz, çokta fazla düşünmenize gerek yok, daha ucuza alabileceğiniz bir firmayı deneyimlemeyi düşünebilirsiniz ya da memnun iseniz iletişime geçip indirim istemenizde fayda olabilir.

Düşük Disk Alanı Limiti
Aldığınız hizmetin disk alanı yeterli değilse ya da hala limitli hosting kullanıyor iseniz muhtemelen artık bir çok firmanın sınırsız disk alanı verdiğini farketmemiş olabilirsiniz. Tabi ki depolama alanı olarak kullanmak için ya da bir dizinde yüz binlerce dosya barındırmak için bu duruma haklı olarak müsaade edilmeyecektir. Muhtemelen web hosting sözleşmelerinde yazıyordur.

Güncel bir yazılım ortamı sunuyor mu?
Örneğin linux hosting kullanıyor iseniz yüksek ihtimal ile siteniz php tabanlıdır , mesela hemen http://php.net/downloads.php adresine erişin ve son versiyon php sürümünü kontrol edin yanında Current Stable yazacaktır, diyelim ki burada 7.3 gördünüz , hosting kontrol panelinizdeki seçebileceğiniz php versiyonları arasında en azından versiyon 7.2 yi görebiliyor olmalısınız , ya da mysql için örnek vermek gerekirse mysql mi mariadb mi kullandığınızı tespit etmeye ya da öğrenmeye çalışın , eğer 2019 yılı itibari ile size mariadb veritabanı değilde mysql veriyor ise çokta güncel bir ortamda olmayabilirsiniz. Ancak aldığınız hizmet stabil ise , firmanız Size hız ve güvenlik konusunda endişe yaratmıyor ise bu maddeyi es geçebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki en günceli her zaman en iyisi değildir.

Yetersiz Teknik Destek
Çağrı merkezine ulaşmakta zorluk çekiyor musunuz? Sitenizde karşılaştığınız bir teknik problemi basitçe anlatmaya çalışırken web hosting firmanızın çağrı merkezi Sizi anlamakta zorlanıyor mu? Sizi daha dinlemeden bu konuda ticket oluşturmalısınız diyor mu? Ya da basit bir işlem için bile gündüz mesai saatlerini beklemelisiniz mi diyor? Burada bir kaç farklı durum var , arama aciliyetiniz nedir ve firmadan diğer konularda memnuniyetiniz nedir? Yani sadece bu madde problemli diye hosting firması değişimi mantıklı bir seçenek değil. Web hosting firmasının görevi öncelikli olarak sitenize erişebilir olmanızı sağlamaktır, unutmamalıyız ki harici problemler biraz bekleyebilir. Sorduğumuz sorular bize çok mantıklı gelebilir ancak aslında firmanın gerçek sorumluluğunda olmayan bir şey de sormuş olabiliriz ve konuyu kesip atmak yerine aslında Size yardımcı olabilmek için bile ticket gönderin denmiş olabilirler. O nedenle gerçek yetersiz destek alıp almadığımız konusunda kendimizden daha emin isek değişime gidebiliriz.

Web hosting sorunları , web sitesi yedekleme , web sitesi taşıması gibi konularda bu yazıya sorularınızı ve yorumlarınızı bırakabilirsiniz, konuya hakim olan ziyaretçilerimiz ya da firma yetkilileri Size yardımcı olabilir ve ayrıca bizim ile mail adresimiz üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Comments

comments

4 thoughts on “Kötü Bir Web Hosting Firması Kullandığımızı Nasıl Anlarız?”

 1. Hosting firmam web sitemin yedeklerini tutmak zorunda değil mi? Her istediğimde Siz yedek almalısınız diyor.

  1. Merhaba Atakan Bey,

   Yorumunuz için teşekkürler. Webhosting firmanız özel olarak size belirtmediği sürece sitenizin yedeğini almak zorunda değildir, firmalar kendi sunucularının genel yedeğini alırlar ve Siz yedek istediğinizde tüm sunucu yedeğini açıp Size sitenizin yedeğini vermeleri kolay bir işlem olmadığı için yedek yok diyebilirler. Eğer siteniz gerçekten önemli ise Siz de sitenizin yedeğini periyodik olarak almalısınız. Bizim bu şekilde bir VIP web sitesi yedekleme servisimiz var , mail adresimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Sitenize ve barındığı ortama göre en uygun fiyatı verebiliriz.Böylece asla yedeklerinizi düşünmenize gerek kalmaz hatta hizmeti kullandığınızda dilediğiniz periyotta Sizi arayıp her şeyin yolunda olduğunu Size Sözlü olarak belirtebiliriz

   Hostrazzi Ekibi

 2. Artık cpanel ve plesk önermezsiniz umarım bütün sektör bu nedenle tekelleşti, her firma kendi panelini yapsa idi hem yazılım sektörü hemde hosting sektörü gelişirdi. Herşeyi hazır olarak kurup verilen hosting hizmeti bir işe yaramaz firma kendinden birşeyler katmalı kendi teknolojisini konuşturmalı.

  1. Kamil Bey,

   Kesinlikle her kelimenizde haklısınız ve değerli yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Keşke daha iyisi olsa idi ve o şekilde yazsa idik ancak takdir edersiniz ki en çok kullanılan paneli yazmak durumunda olduğumuz bir yazı başlığındayız. Biz hala cpanel’i (firmanın kendisi değil, yazılımı) sevmeye devam ediyoruz ancak bu yeni fiyat politikaları ile mutlaka tepki gösterilmesi gereken bir durum oluşturdular. Umarız bu kötü ve mecbur bırakılmışlık durumu yazılım ve hosting sektörünü daha iyisini yapmaya iter ve bizde buradan paylaşırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir