Neden Asla Hazır E-posta Listesi Satın Almamalısınız

Neden Asla Hazır E-posta Listesi Satın Almamalısınız

Bir e-posta listesi satın almak cazip bir kısayol gibi görünebilir ancak mail veritabanınızı bu şekilde büyütmek aslında korkunç bir fikirdir. Bu uygulamadan neden kaçınılması gerektiğini bu yazımızda ele alacağız.

Sağlam bir e-posta listesi, başarılı bir e-posta pazarlama stratejisinin temelini oluşturur. Sizinle ve ürününüzle / hizmetinizle gerçek ilgisi olan bir grup katılımcıya sahip olmak en değerli varlıklarınızdan biridir.

Diyelim ki yeni bir pazarda yeni bir iş koluna başlıyorsunuz ve muhtemelen, e-posta listeniz henüz istediğiniz kadar büyük değil. Posta listenizin sıfırdan büyütülmesi uzun ve zor bir süreç gibi görünecektir. Sabrınızı kaybetmeye başlarsınız. İşte o zaman size bir e-posta listesi satmak isteyen bazı karanlık kişi ya da işletmelerden teklifler almaya başlarsınız. Listenizi binlerce kişi büyütme ihtimalinden dolayı, bunun iyi bir fikir olup olmayacağını merak etmeye başlamışsınızdır.

İşte şimdi bunu neden asla yapmamanızı anlatacağız.

spam email

Bunun çok fazla nedeni olmakla birlikte esas 6 maddesini sıralayalım.

  • Birincisi ve dünyanın neresinde olduğunuza bağlı olarak, açık izni olmadan insanlara istenmeyen mesajlar göndermek muhtemelen yasa dışıdır (GDPR ve CAN-SPAM yasasını inceleyebilirsiniz. Ülkemizde de 6563 Elektronik Ticareti Düzenleme Kanunu bu konuyu takip etmektedir)
  • İkincisi, istenmeyen e-postalar göndermek Sizi doğası gereği spam yapan bir kişi yapar ve ticaretiniz için hoş karşılanmaz.
  • İnsanlar spam maillere genellikle olumlu yaklaşmazlar ve eğer mail harhangi bir şekilde gelen kutusuna düşmeyi başardı ise mailinizi spam olarak işeretleyeceklerdir. Böylece artık normal maillerinizde spam kutusuna düşme ihtimali ile karşı karşıya kalacaktır.
  • Bunun yanında artık ISP’lerin, web hosting firmalarının da gelişmiş antispam yazılımları ile bu korumalara sahip mail gateway’leri bulunmaktadır ve Sizin aynı isp’ye belli bir zamanda içinde belli içerikli mail göndermeye kalkıştığınızı hızlı bir şekilde anlayacak ve artık muhtemelen spam klasörüne bile düşemeyeceksiniz.
  • Israrla mail gönderimine devam etmeniz durumunda firmaların kullandığı blacklistler, rbl ve spam listeleri de durumdan haberdar olacak ve dünyadaki aynı servisleri kullanan firmalarda Sizden mail kabul etmeyecek ve alan adınız ya da ip adresiniz kara listelere girecektir. Bu durumda yapmanız gereken şey ip değiştirmek ya da firmaya başvuru yapıp beklemek ki garanti bir çözüm olmayacaktır ve ya firmaya Sizi listeden çıkarması için ücret vermek olacaktır.
  • Bunun yanında gönderimi Siz yapmıyor , bunu yapabileceğiniz firmaları tercih ediyorsanız artık bir çok toplu mail gönderim firması zaten listenizi kabul etmeyecektir. Onlarında sıkı güvenlik önlemleri mevcuttur ki Sizin illegal şekilde elde ettiğiniz liste için kendi ip adreslerini tehlikeye atmak istemeyeceklerdir.

Bu nedenlerle asla Size ait olmayan , gönderimde izinli olmadığınız mail listelerini satın almayın ve elinizde böyle bir liste var ise kullanmaya istekli olmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir