Neden NetInternet’ten Başka Bir Firmaya Taşındık?

Netinternet Hosting Alacaklara Tavsiyeler..

4.5 Yıldır Netinternet’te aylık ödemeli bayi paketi kullanmaktayız , son döneme kadar oldukça memnunduk, Gerek sahibi, gerek çalışanları asla hiç bir sorumuzu yanıtsız bırakmadılar, çok hızlı şekilde yanıtlar aldık ki toplasanız 5 ticket ı geçmedik, Özellikle Kurucu/Yöneticisi Osman Bey geç saatlerde dahi bize destek verdi. Bu döneme kadar hakkını verdik ve hakkımızı aldık.

Ancak son dönemlerde sitemizde yaptığımız her işlemde sorunlar yaşamaya başladık, post girerken fazla tag girdiğimiz için modsec ip adresimizi engelledi, bunu bize firma söylemedi, her yaptığımız işlemde erişim kesildiği için biz farkettik, defalarca yazıştık ki her firma gibi modsec hazır kuralları kullandıklarını düşünüyoruz, burada olumsuz bir durum varsa yine de yok sayıyoruz.

Sitemiz CloudFlare üzerinden yönleniyordu, Firmanın kendi geliştirdiği IDS sistemi fazla hassas, en ufak bir durumda Sizin bulunduğunuz bir sunucuda bir site atak alırsa tüm sunucudaki siteler ya da basitleştirelim , Sizinle aynı IP blogundaki siteler dışarıdan erişilemez oluyordu, bizim sitemizde cloudflare’den döndüğü için erişim tamamen kesiliyordu. Tüm dünyanın memnuniyetle kullandığı CloudFlare’den, Netinternet’te olduğumuz için vazgeçtik.

Bir gece yine sitemiz erişilemez duruma geldi, Bize önce hazır cevap Voxility problemi dendi, Tüm Voxility kullanlarda bu problemin olduğu aktarıldı ancak bilenler bilir ki normal kullanıcıların %95 i bunu bilmez, bu servis atak alındığı zaman IP bloklarının route edildiği ücretli bir servistir, yani şu denmedi , Bizde barınan bir site atak alıyor ve bu yüzden siteniz erişilemiyor. Kısaca doktorların bizim anlayamadığımız bir dilde konuşması gibi geçiştirilmeye çalışıldı.

Sonra detaylı araştırma yapıldı ve farkedildi ki bulunduğumuz sunucu açılamaz duruma gelmiş ve yedekten dönülüyor.

Kesinti raporlarımız aşağıdaki gibidir.

netinternet

Yine Osman Bey geç saatlerde bize destek verdi , konuyu araştırdı , yardımcı olmaya çalıştı, konu kapandı ancak gece açılan ticket’a sabah aldığımız yanıt şok ediciydi ki bu yazıyı yazmamıza vesile oldu. “Probleminiz giderilmiştir” yazıyordu , oysa bu bizim problemimiz değildi , en ufak bir üzgün ifade yer almıyordu. O gün sitemizi taşımaya karar verdik. Şimdilik farklı bir web hosting firmasındayız. Belirgin hızlanma mevcuttur, Noter önünde dahi karşılaştırabileceğimiz olumlu farklar görülmektedir, açıkça belirtmek istemiyoruz, alınan yedek sabittir, tarihi bellidir , oynanmamıştır, karşılaştırmalı tarafsız kuruluş yada bilir kişiler deneyebilir. Google analytics görüntüsü aşağıdaki gibidir, Sitemiz kesinti sonrası 2 Eylül gibi farklı firmaya taşınmıştır. Üstelik biz tüm wordpress yönetim panelleri yavaş mıdır diye düşünürken aslında taşıdığımızda ne kadar hızlı çalışabildiğini görmüş olduk. Net olarak hız kazandık. Hız farkı olmasa idi bu yazıyı yine de yazmayacaktık.

Doğal olarak site hızlandığı için ziyaretçi sayısı da belirgin artış gösterdi.

Belirtmek isteriz ki bu sektörde bunların hepsi olabilir, Netinternet kötü değildir aksine iyidir de, biz prensip gereği olanı biteni yazmak durumundayız, okuyucularımız ile ilişkimiz bu yönde şekillensin istiyoruz.

Netinternet’e sorunumuzu yazdığımızda telafi edelim cevabı gelmedi , aksine düzelecek dendi, oysa biz çalışmayan bir servise para ödemeye devam ediyorduk, hizmet uzatılabilirdi ya da farklı bir teklif olabilirdi. Üstelik bu durum sadece biz sitemizde işlem yaparken farkettiğimiz bir olay yani işlem yapmadığımız zamanlarda olan olaylar bilgimiz dahilinde değil.

Netinternet köklü bir firmadır, problemleri elbet çözer, belki bu dönemde sunucu/vps tarafına biraz ağırlık vermiş olabilirler, zaten bizim yazımızla endişe duyacak bir firma olsa idi biz bu yazıyı yazmazdık , tek ihtiyacımız sektörün daha iyi hizmet verir hale gelmesidir.BU arada firmanın ilkbyte ürününü ilk test edenlerden birisiyiz.

İlgili yazımız : Netinternet’in ilkbyte Ürünü Sanal Sunucularını Test Ettik.

Hosting firmalarınız ile yaşadığınız problemleri bize yazabilirsiniz. İncelemek ve Sizi doğru şekilde yönlendirmek isteriz.

One Comment

Leave a Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir