Neden SSD Hosting Tercih Etmeliyiz?

Neden SSD Hosting Tercih Etmeliyiz?

Neden SSD Hosting Tercih Etmeliyiz?

Web sitesi sahipleri için en önemli kriter sitenin hızlı şekilde açılmasıdır. Bu nedenle Solid State Drive (SSD) ya da Türkçe ismi ile Katı hal sürücüsü de denebilir , SSD diskler yüksek trafikli siteler için olmazsa olmaz bir hal almıştır. Bu teknoloji aynı zamanda sitenin uptime ına ve genel performasına da etki eder. Ayrıca önemli bir kriter daha var , artık sitenin hızı SEO ya da etkili , ne kadar hızlı bir siteniz var ise Google ve diğer arama motorları sitenizi daha çok seviyor.

Son zamanlardaki pazar araştırmalarına göre bir web sayfasını yüklemek için gereken tek bir saniye gecikmesi, sitenize olan ziyaretçi ilgisini önemli ölçüde düşürüyor. Bu fark ile % 7 daha az dönüşüm ile ziyaretçi memnuniyet derecelendirmelerinde % 16’lık bir azalma ve sayfa görüntüleme sayısında % 11 azalmaya sebep olmakta.

Peki nedir Bu SSD?

Katı Hal sürücüsü demiştik , sebebi ise içinde hareketli parçaların olmaması , yani eski disklerde olduğu gibi dönen parçaları bulunmuyor , diski okuyan iğne bulunmuyor. İlk yıllarında çok pahalı olan bu ssd diskler artık webhosting sağlayıcıları için daha uygun fiyatlı hale geldi. Artık webhosting den ziyade sanal ve fiziksel sunucularda , hatta notebook ve masaüstü bilgisayarlarımızda kullanır hale geldik.

İşte SSD disklerin Avantajları

Güvenli

Hareketli parça bulundurmaması nedeni ile bir arıza yaşama şansı yok denecek kadar az. Belki geleneksel diskler daha uzun ömürlü ancak bir sorun yaşatma ihtimali çok yüksek.

Hızlı

Ziyaretçileri ve potansiyel müşterileri web sitenize çekmek ve tutmak istiyorsanız hız önemlidir. Genel olarak SSD’ler için yükleme süresi yaklaşık 10 kat daha hızlı olarak kabul edilir.

Bir webmaster için SSD diskli hosting seçmek neden önemlidir.

Bir ziyaretçi web sitenize geldiğinde neler olduğunu düşünelim. Onun eylemleri veritabanı sorgularını tetikliyor ve içeriğe erişiyor. Bir SSD ile veriler aynı anda hem okunabilir hem de yazılabilir ve böylece ziyaretçiniz daha kısa sürede isteklerini gerçekleştirir. Geleneksel bir diskte erişim mekanik faktörler tarafından düzenlenir. Dönen disklerdeki mekanik kol, ziyaretçinin her isteğine yanıt olarak hareket eder ve diskin farklı yerlerindeki veriyi okuması zaman kaybettirecektir.

Eğer web sitenizde e-ticaret yapıyorsanız geleneksel disk kullandığınızda daha az satış olacaktır. Potansiyel müşteriler işlemin hızlı bir şekilde gerçekleşmesini isterler.Terk edilmiş ürün sepetleri e-ticaret sitelerinin korkulu rüyası değil midir?

Artık günümüzde ki sitelerde daha fazla önbellekleme ya da cache kullanılmakta , bu da şu demek , önbelleklediğiniz veriyi ne kadar hızlı okursanız siteniz o kadar hızlı çalışacaktır , dolayısı ile caching yapan siteler için SSD disk kullanılması kaçınılmaz olmalıdır.

Çevre Dostu

SSD’ler daha az güç kullandıklarından, geleneksel disklerden daha fazla enerji verimli olurlar. Sebebi hareketli parça içermemesinden dolayıdır. Her bir SSD , gigabyte başına normal disklere göre %80 daha az enerji kullanmakta. Bunu bir disk için değilde bir datacenter da  binlerce sunucuda kullandığınızda oluşacak enerji kazanımını düşünün.

SSD Hosting ile normal hosting arasında fiyat farkı günümüzde hemen hemen aynı seviyede , belki biraz daha az disk alanı tercih ederek SSD almaya özen gösterebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir