Nedir Bu %99.9X Uptime?

Uptime.com

Nedir Bu %99.9X Uptime?

Webhosting ve Cloud sektöründe en çok karşılaştığımız metriklerden birisi de bizlere vadedilen uptime değeridir. Uptime , sitenizin ya da kullandığınız servisin çalışır durumda kalma oranıdır. Örneğin %100 uptime, sitenizin hiç kapanmayacağı anlamına gelir ki genelde bu oranı yakalamak gerçek dünya’da pek mümkün olmaz.

Ülkemizdeki bir çok paylaşımlı webhosting firması bizlere %99.9′ luk bir uptime garantisi verir ancak bunun sitemiz için kaç dakikalık bir kesintiyi kabul ettiğimiz anlamına geldiğini biliyor muyuz? Hemen belirtelim, bu oran ile sitenizin ayda 43 dakika çalışmamasını kabul etmiş oluyoruz. Dünya’da ise genelde beklenen oran ise %99.95 seviyeleridir ki bu da aylık 20 dakikalık kesinti olabileceği anlamına gelir. Buna da downtime denmektedir ve son hesaba göre %0.05 oranına sahiptir.

Uptime neden bu kadar önemlidir?

Sitenizin , sunucunuzun ya da e-postalarınızın çalışma süresi çok önemlidir, çünkü bu barındırma hizmetinizin kullanılabilir olduğu anlamına gelir. Bir kesinti sırasında e-posta gönderemez ve ya alamazsınız, bu da bir iş gücü , zaman ya da prestij kaybı demektir. Eğer bir web siteniz var ise kullanıcılarınız o anda sitenize erişemez ve yine prestij kaybı yaşarsınız. Bir e-ticaret siteniz var ise maddi olarak ta kayıp yaşarsınız ve hatta o müşteri tekrar sitenize gelmek istemeyebilir ve işin daha kötüsü Google botları sitenize erişemez ise üzerinde uzun süre çaba harcadığınız SEO çalışmalarınız olumsuz etkilenir ve Google , sitenizi sıralamada düşürür ve yine her açıdan kayıp demektir. Dolayısı ile uptime konusunun önemi tartışmaya kapalı bir konudur.

Webhosting hizmeti aldığınız firmanın Size verdiği uptime oranının ne kadar süreye denk geldiğini öğrenmek için Uptime Pilot uygulamasını kullanabilirsiniz.

Uptimepilot.com alan adı satılık durumda gözüktüğü için yazı güncellenmiştir. Bu alan adını satın alarak projeye farklı bir soluk getirebilirsiniz. Satın almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ayrıca sitenizin ya da sunucunuzun uptime değerlerini ölçen bazı online servisler bulunmaktadır.Bunların başlıcaları Uptime Robot , Pingdom gibi servislerdir. Bu servisleri de farklı bir yazımızda ele alacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir