Python İçin 2018’in En İyi 7 Web Framework’ü

Python, nesne yönelimli, yorumlamalı, birimsel (modüler) ve etkileşimli yüksek seviyeli bir programlama dilidir. Girintilere dayalı basit sözdizimi, dilin öğrenilmesini ve akılda kalmasını kolaylaştırır. Bu da ona söz diziminin ayrıntıları ile vakit kaybetmeden programlama yapılmaya başlanabilen bir dil olma özelliği kazandırır.

Framework’ler ise hiç şüphesiz uygulama geliştiricilerin hayatını kolaylaştırır. Ortak çözümlerin uygulanmasını otomatik hale getirir, geliştirme süresini kısaltır ve geliştiricilerin rutin öğeler yerine uygulamalarına daha fazla odaklanmalarını sağlar.

Bu yazıda, profesyonel python web geliştiricisi olma yolunda ve mevcut yeteneklerinizi geliştirmede faydalı olacağına inandığımız en iyi 10 Python Web Framework listemizi hazırladık. Listeyi özeal bir sıraya göre oluşturmadığımızı bilmenizi isteriz.

1 – Django

Django, şu anda en ünlü ve üst düzey Python Web Framework’lerinden biridir. 2019’de bu durum bozulmayacak gibi görünüyor. Django, daha iyi Web uygulamalarını daha hızlı ve daha az kodla oluşturmamızı sağlar. Böylece tekerleği yeniden icat etmeye gerek kalmadan uygulamanızı yazmaya odaklanabilirsiniz. Ücretsiz ve açık kaynaklıdır.

2 – Flask

Flask, python ile çalışabileceğiniz çok güçlü ve bir o kadarda kolay öğrenilen minimal bir framework. Üstelik python bilginiz olmasa bile bu framework ile çalışırken kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Flask küçük çaplı projeler için size hem hız kazandırır hemde gereksiz konfigürasyonlar ile uğraşmanızın önüne geçer.

3 – TurboGears

TurboGears; WebOb, SQLAlchemy, Genshi ve Repoze gibi çeşitli WSGI bileşenlerinden oluşan bir Python web uygulama çerçevesidir.

TurboGears, Python’da hızlı web uygulaması geliştirmeyi daha kolay ve daha bakımlı hale getirmek için tasarlanan Strut ya da Ruby on Rails gibi model görünüm denetleyici (MVC) mimarisi etrafında tasarlanmıştır. Sürüm 2.3’ten bu yana, çerçeve aynı zamanda tüm yığının gerekmediği veya istenmediği ortamlarda kullanım için mikro evrak görevi görmesini sağlayan “minimal mod” sağlıyor.

4 – CherryPy

CherryPy, geliştiricilerin web uygulamalarını, başka herhangi bir nesne yönelimli Python programı oluşturacakları şekilde oluşturmasına olanak tanır. Bu, daha az zamanda geliştirme ve daha küçük kaynak koduyla sonuçlanır.

CherryPy 10 yıldır kullanılmaktadır ve çok hızlı ve kararlı olduğu kanıtlanmıştır. Üretimde en basitinden en zorluya kadar birçok site tarafından kullanılmaktadır.

5 – Web2py

Web2py, Python programlama dilinde yazılmış açık kaynaklı bir web uygulama çatısıdır. Web2py, web geliştiricilerine Python kullanarak dinamik web içeriği programlamalarına olanak sağlar. Web2py, sıkıcı web geliştirme görevlerini azaltmaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Geriye dönük uyumluluğu muhteşemdir. 2007 yılında çıkartılan 1.0 sürümünden bu yana geriye dönük uyumluluk bozulmamıştır. Windows, Mac, Unix / Linux, Google App Engine, Amazon EC2 üzerinde çalışır.

6 – Pyramid

Pyramid, web uygulamaları yazmayı kolaylaştırır. Python’un tüm desteklenen sürümlerinde çalışır. Pyramid’in hızlı öğreticisi, tek bir dosya uygulaması, formlar, veritabanı entegrasyonu ve kimlik doğrulama yazarken sizi adım adım yönlendirir.

7 –Tornado

Gerçek zamanlı güncellemeleri daha performanslı hale getiren Python tabanlı ve yüksek performanslı bir web sunucusudur. Friendfeed ekibinin geliştirdiği ve açık kaynak kodlu olan Tornado; aynı anda binlerce bağlantının sağlanması ve bu sayede gerçek zamanlı web hizmetlerinin ideal hale getirilmesi için tasarlanmıştır. Ayrıca diğer yazılmış olan web geliştirme çatılarıyla (Django, webapp, web.py) karşılaştırıldığında ise hız ve aynı anda gerçekleşen bağlantı trafiğiyle başa çıkma özelliği diğerlerine göre 4 kat daha performanslı. Bunlara ek olarak ise, kullanımının diğer çerçevelere göre daha kolay olması ve taslaklar, imzalanmış çerezler, kullanıcı yetkilendirme, yerelleştirme, agresif statik dosya önbellekleme, siteler arası sahtecilik koruması, facebook connect gibi web geliştirmenin en zor kısımlarına dâhi destek sağlaması en önemli avantajlarındandır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir