Yeni Quad9 Dns Servisi

Yeni Quad9 Dns Servisi – 9.9.9.9

Yeni Quad9 Dns Servisi – 9.9.9.9

Dns, kısaca web sitelerinin ip adresini bilmemize gerek olmadan sadece alan adını browser a yazarak siteye ulaşmamızı sağlayan bir servistir ve hepimiz kullanıyoruz hatta en çok kullanılan dns ip numaralarını ezbere biliyoruz , örneğin Google ın 8.8.8.8 ve 8.8.4 .4 ip adresi gibi.

Dns’i bir nevi telefon rehberi gibi düşünebilirsiniz.  Normalde dns ip numaralarınız internet hizmeti aldığımız servis sağlayıcı tarafından sağlanmaktadır ancak dilerseniz kendi dns sunucularınızı ya da internette Google ın ya da OpenDNS in dns sunucularını da kullanabilirsiniz. Dns servisleri kötü niyetli işlemlere açıktır , Şöyle bir örnek verelim , Siz x bir dns servisini kullanıyor olun , o servisin başında da kötü niyetli biri olsun , Siz bilgisayarınızda bankanızın sitesine erişmeye çalıştığınızda bilgisayarınız aslında nereye gitmek istediğini bu dns server a soracaktır , ancak kötü niyetli kişi bu bankanın ip adresini kendi sitesine doğru yönlendirebilir ve bu site bankanın sitesi ile birebir aynı şekilde hazırlanmış olabilir ve Siz şifre gibi bilgilerinizi yazdığınızda bu bilgiler kötü niyetli kişinin eline geçecektir. Farklı bir örnek verelim , Güvenilir bir siteye erişmeye çalışıyorsunuz ancak karşınızda açılan konuyla ilgisi olmayan sayfada uygun olmayan içerikler canınızı sıkabilir. Hal böyle iken güvenle kullanabileceğimiz dns servisi olsun isteriz. Tabi bilgisayarınızda hosts dosyanızın güvenliği Size ait , çünkü buraya yazılı ip domain eşleşmeleri var ise bilgisayarınız dns servisine bakmayacak , öncelikle gideceği yolu buradan öğrenecektir.

Bir windows kullanıcısı iseniz aşağıdaki ekrandan dns ip adresinizi değiştirebilirsiniz , Eğer linux kullanıcısı iseniz /etc/resolv.conf dosyanızda bu işlemi yapabilirsiniz.

Google’ın dns leri yeterince yeterli ancak her zaman en iyisi bu diyemeyiz , alternatif servisler çıkmaya devam ediyor , örneğin bunlardan biri OpenDNS idi ,üstelik aile filtreleri de oluşturabiliyoruz, kötü niyetli sitelere erişmekten bizi koruyan bir veritabanıda var , Peki Quad9 ne kadar iyi ya da farkı ne?

Quad9; IBM , Packet Clearing House, Global Cyber Alliance gibi devlerin üzerinde beraber çalıştığı bir dns servisi.

Ayrıca Quad9, kullanıcıların dns sorgulama kayıtlarının veri çiftliklerinde işlenmeyeceğini belirtti: “Tüketicilerin ziyaret ettiği web siteleri, nerede yaşadıkları ve hangi cihazları kullandıkları hakkında bilgiler genellikle bazı DNS hizmetleri tarafından ele geçirilmekte ve pazarlama veya başka amaçlarla kullanılmaktadır ancak Quad9, kişisel bilgileri “saklamaz, ilişkilendirmez veya başka şekilde kullanmaz”. şeklinde bir açıklama yaptı.

Sistemi besleyen 18 adet güvenlik firması mevcut , bunlar ellerindeki tehdit analizlerini Quad9 ile paylaşıyor ve gözüken o ki Quad9 ciddi derecede güvenlik amaçlı kurgulanmış bir dns servisidir. Bunların başlıcaları GCA, Abuse.ch, Anti-Phishing Çalışma Grubu, Bambenek, F-Secure, 360Netlab, Hybrid Analysis GmbH, Proofpoint, RiskIQ ve ThreatSTOP gibi firmalar.

Quad9 için bir dns benchmark yapmadan olmazdı , aşağıda onun sonuçlarını görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir