Serverless Nedir? Gerçekten Sunucusuz Mu?

Serverless Nedir? Gerçekten Sunucusuz Mu?

Günümüzün en trend kavramlarından biri haline gelen serverless (sunucusuz) kavramı , esasen Sizin kodunuzu çalıştıracak sunucuyu seçmenize, kurmanıza ve konfigure etmeye ihtiyaç bırakmayan platforma verilen isimdir. FaaS (Function as a Service) ile Paas (Platform as a Service) kavramları arasında bir noktada konumlandırabiliriz. Kısaca aslında olaylar sunucusuz şekilde gerçekleşmiyor, Siz sunucu ile uğraşmadığınız için sunucusuz yani serverless deniyor, Oysa arka planda tüm kodlarınız cloud üzerinde çalışmakta. Serverless , Cloud’un geleceği olarak görülmektedir.

Serverless fonksiyonları bulut servis sağlayıcıları aracılığı ile sağlanır, Amazon’un AWS Lambda’sı bunlardan en popüler olanıdır. Azure tarafında ise Functions’ı kullanabilirsiniz. Google ise Google Cloud Functions ile konuya cevap vermiş.

Faydalarını sıralamak gerekirse , en belirgin faydaları aşağıdaki gibi olacaktır.

Kullandığımız kadar öderiz. (Bazen küçük bir uygulama için bile koca bir sunucu çalıştırırız , buna gerek yoktur)

Daha az operasyonel karmaşıklık vardır. (sunucu hazırlama, monitoring , yönetim ortadan kalkar)

Hızlıca uygulamaya koyabiliriz. (Bir kodu hızlıca test edebiliriz , diğer durumda sunucu ayağa kaldırılması gerekir.)

Otomatik ölçeklenir. (Siz uygulamanıza 1000 istek yaptığınızda arkada sistem 10 container’a ihtiyaç duyuyor ise Siz 10000 istek yaptığınızda hemen 90 container daha ayağa kaldırılır ve isteğinize aynı performans ile cevap verir.)

Yüksek Erişilebilirlik. (Uygulamanızın localinizde çalışması ile bir bulut sağlayıcısında çalışması arasında tartışmaya kapalı yüksek erişilebilirlik avantajı bulunmaktadır.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir