Cpanel Whm’de Bulunan Bir Siteye Ücretsiz SSL Kurma ve Kullanma

Cpanel Whm’de Bulunan Bir Siteye Ücretsiz SSL Kurma ve Kullanma

Bu yazımızda sitemize nasıl ücretsiz SSL sertifikası kurabileceğimizi adım adım aktaracağız , tabi bunun için hosting aldığınız firmanın SNI desteği vermesi gerekiyor , bu şu demek , eskiden ssl aldığınızda sabit ip de almanız şart idi , ancak SNI özelliği geldikten sonra aynı ip de birden fazla farklı site farklı ssl sertifikaları kullanabilir durumda geldi , artık çoğu firma bu desteği veriyor, zaten sunucu Size ait ise yine bir sorun bulunmamakta, yazı sonunda sitenize hiç bir ekstra ödeme yapmadan ssl kurmuş olacaksınız , önemli bir hatırlatma yapalım , bu ssl 90 günlük , yani 90 gün sonra aynı işlemleri tekrar yapmanız gerekecektir , mutlaka 90 gün şart değil , ne zaman isterseniz de yapabilirsiniz , her işlemden sonra süreniz tek seferlik 90 gün uzamış olacaktır. bir detay daha verelim , mutlaka cpanel olması şart değil , buradan edindiğiniz sertifikayı windows , linux , plesk , iis , apache , nginx , litespeed gibi vs.. her ortamda kullanabilirsiniz , biz şimdilik cpanel whm ortamı için bilgi aktarmak istedik çünkü takdir edersiniz ki Cpanel dünyanın en çok kullanılan hosting kontrol panelidir.

Öncelikle sslforfree.com sitesine giriyoruz.

İlgili alana ssl kurmak istediğiniz sitenin adresini yazınız , ve Create free SSL Certificate butonuna tıklayınız. Karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Burada anlatılan esasen şudur. İlgili firma sertifikayı Size vermeden önce Sitenin sahibinin Siz olup olmadığını doğrulamak istiyor , bunu da diyor ki isterseniz ftp bilginizi yazın , biz direk erişip işlem yapalım , isterseniz aşağıdaki 2 dosyayı indirip ftp alanınıza Siz yükleyin , sonra ben buradan kontrol edeyim ya da dns kayıtlarınız arasına belirteceğim kayıtları ekleyin ve ben bunları doğrulayım.

Biz bu seferlik 2. yöntemi yani manual doğrulamayı seçtik. Belirtilen 2 dosyayı indirdik. Yazıda diyor ki kök dizininiz içinde yani public_html altında .well-known isimli bir klasör açın , sonra o klasörün içine acme-challenge isimli bir klasör açın ve bu iki dosyayı o klasörün içine yükleyin.

Yükleme işlemine ait görüntü aşağıdaki gibidir, bu işlemi isterseniz ftp üzerinden isterseniz bizim gibi cpanel’in dosya yöneticisi üzerinden yapabilirsiniz.
Yükleme işlemi sonunda sslforfree.com sitesindeki doğrulama adımına geri dönebilirsiniz. Eğer dosyaları doğru bir şekilde yükledi iseniz Sertifika oluştur işlemi akabinde aşağıdaki ekranı göreceksiniz. Email ve password alanlarını doldurmanız şart değil , sertifikanın süresi bitmesine yakın Size bildirim göndermesini istiyor iseniz kayıt olmanızda fayda var. Biraz daha altta ise Sizin için üretilen ücretsiz ssl sertifikası ve key ile Ca sertifikasını görüyor olacaksınız.

Şimdi bu bilgiyi aldıktan sonra Whm panelimize dönelim ve “Bir etki alanına bir ssl sertifikası kur” bölümünü açalım. İlgili alana sitemizin adını yazalım ve sonra bir üstteki resimde gördüğümüz sertifika bölümündeki içeriği whm panelde Sertifika bölümüne , bir üstteki resimde gördüğümüz Private Key içeriğini, whm panelimize Özel Anahtar bölümüne kopyalayıp yapıştıralım. Tabi haliyle Ca Bunde olarak gözüken key ise whm panelde Sertifika kuruluşu bölümüne yapıştırılacak ve son olarak Kur butonuna tıklanacak. Bütün işlem bu kadar , artık sitenize https ile erişebilirsiniz.

Bir de sertifikayı doğrulasak iyi olacaktır , bunun için Google’da “ssl test” yazarak bir çok site bulabilirsiniz , ben genelde en basit hali ile https://www.sslshopper.com/ssl-checker.html adresinden kontrol ediyorum.
Hepsi bu kadar , Ücretsiz SSL sertifikanız hayırlı olsun, umarız faydalı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir