SSL Sertifikalarınızı Test Edebileceğiniz En İyi 8 Web Servisi

SSL Sertifikalarınızı Test Edebileceğiniz En İyi 8 Web Servisi

Yeni SSL sertifikası kurulumlarımızdan sonra ya da SSL sertifikamızın güvenliğini ölçmek istediğimizde bunu yapabileceğimiz online servisler ararız. Bazen kullanıcılarınıza SSL sertifikasının doğru ya da yanlış kurulduğunu da ispatlamak isteyebilirsiniz. Ya da online ödeme alan bir web sitesi sahibi iseniz ve SSL sertifikanız da bir hata var ise, bilinçli kullanıcılarınızdan ödeme almanız çok zorlaşacaktır ve sitenizden kuşku duyacaklardır. Ayrıca zaten sanal pos kullanıyor iseniz SSL Sertifikanızın sağlığına bankanız da dikkat edecek ve sonrasında Size sanal pos kullanma izni verecektir. İşte bu yazımızda bunların en bilindik olanlarını listelemeye çalıştık.

1. Qualys SSL Labs

Qualys SSL Labs , Bilinen tüm ssl güvenlik açıklarını ve yanlış yapılandırmaları kontrol etmek için en popüler SSL test araçlarından biridir.

Verdiği bilgiler arasında SSL sertifikasını veren kuruluş, sertifikanın geçerlilik süresi, imzalamak için kullanılan algoritma,desteklenen ssl protokolleri, protokollerin detayları, clientlar arasındaki el sıkışmanın simülasyonu gibi önemli detaylar yer alıyor.

Qualys SSL Labs’ın test sonuçları çok ayrıntılı teknik bilgi içeriyor bu nedenle amacınız sadece web sitenizde SSL kurulumu değil mi diye bakmak ise tercih etmeyebilirsiniz ancak SSL ile ilgili tüm bilgiyi almak istiyor hatta hataları ya da eksiklikleri düzeltmek istiyor iseniz yanınızda mutlaka bir uzman bulundurmalısınız.

Qualys SSL Labs

2. The SSL Store SSL Checker

Bu servisi The SSL Store sağlıyor, SSL kurulumunuzun başarılı olup olmadığını hızlıca kontrol edip belirtiyor.

SSL Sağlayıcınızı ve sertifikanızın geçerlilik süresi gibi detayları alabiliyorsunuz. Ayrıca aynı sayfada SSL Decoder ve Converter bulunuyor , böylece sertifika isteklerinizi decode edebilir ya da ssl sertifikalarınızı farklı ortamlarda kullanmak için convert edebilirsiniz.

The SSL  Store - SSL Check

3. DigiCert

DigiCert SSL Installation Diagnostics Tool adıyla bulabileceğimiz servis ssl sertfikamız ile ilgili tüm bilgileri bize hızlıca sunabiliyor.Ayrıca bilindik HeartBleed gibi açıklıklara karşıda bize tehlikede olup olmadığımızı belirtebiliyor.

Digicert SSL Check

4. SSL Server Security Test

Bu araç High Tech Bridge isimli web güvenliği firmasına ait , bizim test ettiğimiz ve sonuç olarak en iyi SSL test araçlarından biri olarak gördüğümüz bir servis.

Sadece SSL testi yapmak ile kalmıyor , Pci Dss uyumluluğundan tutunda açıklıklar için best practice’lere kadar bizlere sunuyor. Mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

Firmanın ayrıca web site güvenliği, mobil uygulama güvenliği ve phishing testi gibi araçları da mevcut.

Htbridge SSL Test

5. SSL Analyzer

SSL Analyzer , Comodo firmasına ait bir servis , Comodo uzun yıllardır antivirüs ve ssl çözümleri ile kendini kanıtlamış bir firma.

SSL sorgulama servisi oldukça başarılı ve yeterli derecede bilgi sunuyor. Yine bir çok serviste olduğu gibi bilindik açıklıkların testini kolayca yapabiliyor.

Comodo ssl analyzer

6. SSL Checker

Başarılı , kolay , ve çok fazla detay vermeyen ancak kullanışlı bir servis. Sertifikanızı indirebilmenizi de sağlıyor.

ssl checker

7. SSL Shopper SSL Checker

SSL Shopper firmasının SSL Kontrol aracı , bizim sıklıkla pratik olması nedeni ile testlerimizde kullandığımız bir servis. Hızlıca yapmak istediğiniz doğrulamalar için kesinlikle kullanabilirsiniz.

8. Geocerts SSL Checker

Yine pratik ve sonuç odaklı bir servis, aynı zamanda ssl için convert ve decode gibi farklı araçlar da içeriyor.

Yazıyı 8 madde olarak hazırlamıştık ancak yoğun öneriler üzerine bir SSL TEST sitesini daha eklemeye karar verdik.

9. WebSitePlanet SSL Checker

Belirttiğimiz gibi bu aracı bize çok fazla öneren oldu ve yazı başlığımızı da değiştirmeden ekleme kararı aldık. Aslında neden bunu es geçtiğimizi de bilmiyoruz , yeterince hızlı ve sade bir ssl kontrol aracı. SSL Raporunuzu PFD olarak indirebiliyor olmanız da büyük bir avantaj. Ayrıca Google takviminize kolaylıkla SSL yenileme zamanınızı hatırlatıcı eklemenizi sağlayan bir butonu mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir