DigitalOcean Kubernetes ile Konteyner Hosting Vermeye Hazırlanıyor.

DigitalOcean Kubernetes ile Konteyner Hosting Vermeye Hazırlanıyor.

DigitalOcean; daha ziyade yazılım geliştiricileri için bir (IaaS) cloud computing sağlayıcıdır, aylık 5 dolara verdiği sunucuları, kullanım üzerinden saatlik ücretlendirebilen çıkışı ile open source gelişticiler için Amazon , Google Compute Engine ve Azure gibi devler ile rakebet eden adı üzere digital bir okyanus haline gelmiştir. Öne çıkaran diğer özellikleri arasında mükemmel dökümantasyon sağlaması, 1 dk içinde tek tıkla kurulabilen hazır uygulamaları  , patron çıldırdı tarzında her yerde promo code dağıtması sayılabilir.

DigitalOcean blogunda paylaştığı bir yazı ile kubernetes servisini kullanıcılara sunacaklarını açıkladı. Zaten bildiğimiz kadarı ile ki daha önce bir yazılımcılarının konuşmasından hatırladığımız kadarıyla kendi iç mekanizmalarını ve devops tarafını yönetmek için çok uzun zamandır kubernetes kullanıyorlardı. Bu önemli bir gelişme çünkü konteyner kavramı ağırlıklı olarak docker adı ile anılmakta ve geçtiğimiz dönemde daha fazla ses getirmekte idi hatta hosting sektöründe kullanılıp kullanılamayacağı şeklinde düşünceler yaygınlaşmıştı ki henüz tam oturmadığı için ya da öyle düşünüldüğü için docker ile ilgili projeler daha ileri tarihlere ertelenmişti. Şimdi DigitalOcean ın bunu sunması konteyner kavramının yerini daha da sağlamlaştıracak gibi duruyor , daha önce Microsoft ta kendi üzerinde docker ile konteyner çalışır hale getirmişti. Esasen düşünüldüğünde mikro servisler için en etkili çözüm gerçekten konteyner teknolojisidir. Konteyner teknolojisi için ülkemizde ki durumu gözlemlediğimiz kadarı ile hosting ve datacenter firmaları tarafından yaygın bir kullanım alanı görmemiş ancak takip ettiğimiz kadarı ile netinternet bu konuda bazı ciddi çalışmalar yaparak öncü olma yolunda doğru bir adım atmış gözükmektedir.

Kubernetes, Google tarafından GO dilinde geliştirilmiş Cloud Native Computing Foundation tarafından desteklenen mevcut containerized uygulamalarınızı auto deployment, scale  gibi işlemler ile birlikte yönetmenizi sağlayan bir container cluster sistemidir. Kubernetes, geçtiğimiz yıl binlerce katılımcıyla birlikte orkestrasyon için açık kaynak kodlu bir platform haline gelmişti

DigitalOcean bu haberi yayınladığı gün Cloud Native Computing Foundation tarafından yapılan bildiride DigitalOcean’ın artık vakfın Gold Partner’i olduğu duyuruldu.

*DigitalOcean ın Kubernetes servisini deneyimlemek ister iseniz erken erişim için buradan başvurabilirsiniz.

*DigitalOcean’da üyeliğiniz yok ise buradan üye olarak 10 dolarlık ücretsiz kullanım kazanabilirsiniz , böylece 5 dolarlık bir sunucu açar iseniz 2 ay bedava kullanabilirsiniz ya da 10 dolarlık bir sunucu tercih eder iseniz 1 ay ücretsiz kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir