DNSTurkey.ORG Aldatmacası

DNSTurkey.ORG Spam Maillerine İtibar Etmeyiniz!

Bilindiği üzere Hostrazzi, sektör firmalarını tanıtan, gelişmeleri duyuran ve sektör kullanıcılarına sadece doğruları aktarmayı görev edinmiş bir oluşumdur. Bu yazımızda okurlarımızın aldanmaması gereken bir aktarmak istiyoruz.

4 Ağustos Salı günü ismini vermek istemediğimiz firma yetkilisinden bir mail aldık ve mailde kısaca şöyle derler.

Bizim geçmişte tescil ettirip sonra düşürdüğümüz ve yıllardır yenilemediğimiz bir alan adımız için sözde bir teklif almışlar ve alan adının sahibi biz olduğumuz için bize sormak istemişler, eğer tescil etmek istersek kendileri aracılığı ile tescil ettirebilirmişiz.

Üst paragrafı detaylı inceleyelim, bu alan adı zaten boşta ve ayrıca Kim Size neden böyle bir teklifte bulunsun, zaten her firmadan bunu tescil ettirebilirler ve zaten sahibi biz isek neden tekrar tescil ettirmeliyiz, yenileyebiliriz, ya da Size ulaşacakları kadar bize ulaşabilirler, neresinden bakarsanız bir tutarsızlık ancak bu kısım daha hiç bir şey.

Mailin devamında ise, bu alan adını başkasının alması durumunda SEO performansınız , itibarınız zarar görebilir ifadeleri mevcut. Oysa ortada bir site yok.

Mailin 3. bölümünde fiyat bilgisi mevcut , eğer bu alan adını aman ha başkası kapmasın bizim olsun diye onlarla iletişime geçersek yıllık olarak 249.90 TL bedel isteniyor ve işin ilginci tek yıllık tescil yapmıyorlar, 10 yıllık bir bedel isteniyor yani 2499 ve KDV hariç, oysa zaten herkes bu alan adını yıllık 5-10 dolar arasına tescil edebiliyor bu da hadi KDV geldi diyelim 70-100 TL arası bir bedel oluşturuyor, 10 yıllığı da 1000 TL bile yapmıyor. Yani kandırmaca ve fahiş fiyat ile yıllık +2000 TL fazladan kazanç. Belirtmek isteriz ki burada bizim için önemli olan firmanın kazancı değildir, istediği fiyata satabilir ancak zaten boşta olan adını, zaten bir teklif almayan alan adını satın alacaklar, aman kaçırmayın, izin verin karşı tarafı reddedelim diyerek bu işlemi yapması bir dolandırıcılıktır. Bilgi vermek isteriz ki bahsi geçen alan adı 14 ağustos 2020 tarihi itibari ile hala boştadır ve dünyanın her yerinden tescil edilebilir , üstelik hem dilerseniz 1 yıllık , dilerseniz 10 yıllık ve yıllık maksimum 100 TL olacak şekilde.

Mailin son kısım artık sınırları aşıyor. Yukarıda da biraz belirtmiştik. Eğer bizim iznimizi alırlar ise karşı tarafı reddedip alan adını bizim için tescil edeceklermiş.

Kendilerine aynı gün bu yaptıklarının yanlış olduğunu belirten bir mail gönderdik ancak bugün farklı bir alan adımız için aynı tarz mail alınca bu firmanın yaptığının hem spam hem de dolandırıcılık kategorisine girdiğini teyid etmiş olduk.

Tüm okurlarımızı bu firma konusunda uyarıyoruz. Asla itibar etmeyiniz.

Mailin orjinalini aşağıya bırakıyoruz, Alan adını dahi gizlemiyoruz , sadece yetkili kişinin ismi gizlenmiştir.

Sayın Beyefendi / Hanımefendi,

www.anadolukablo.com alan adı için bir tescil talebi aldığımızı bildirmek istiyoruz. Sistemimizde www.anadolukablo.com alan adının sahibi olduğunuzu görüyoruz. www.anadolukablo.com alan adını kendiniz için tescil etme olanağını size sunmak istiyoruz.

Eğer bir üçüncü taraf alan adını tescil ederse, bunun kapsamlı sonuçları olabilir. Bu, arama motorlarında kafa karışıklığını veya itibara zarar gelmesini içerebilir.

Bununla birlikte, üçüncü tarafı reddedebilir ve www.anadolukablo.com alan adını mevcut alan adınız olan www.anadolukablo.com’ne yönlendirebiliriz.

Temel olarak, alan adı için ilk seçeneği alabilirsiniz. Bu, gelecekteki olası sorunları önler.

Alan adını on yıllık süre boyunca sizin için tescil edebiliriz. Alan adınız bu süre boyunca yalnızca tescilli olmayacak, aynı zamanda korunacaktır. Yıllık fiyat bir yıl için 249.90. Benzersiz toplam fiyat 2499 (KDV hariç). Yıllık ödeme maalesef mümkün değildir.

Alan adını kendi kuruluşunuz için tescil etmek ister misiniz? Lütfen bu epostayı aldıktan sonra 48 saat içinde bu epostayı adınız, adresiniz ve KDV Kimlik numaranızı belirterek yanıtlayın.

İzninizi alırsak, üçüncü tarafı reddederek alan adını sizin için tescil edeceğiz.

İçtenlikle,

M. Y.
DNS Turkey
www.dnsturkey.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir