IBM, RedHat’ı 34 Milyar Dolara Satın Aldı

IBM, RedHat’ı 34 Milyar Dolara Satın Aldı.

Red Hat, Linux tabanlı çalışan en gelişmiş ve profesyonelleşmiş yazılım şirketlerinden birisi. Şirketin temelleri 1993 yılında Bob Young ve Marc Ewing tarafından atılmıştır. Linux dünyasına farklı bir bakış açısı getiren Red Hat, Linux yazılımlarından nasıl para kazanılabileceğini gösteren ve kanıtlayan öncü şirketlerden biri durumunda idi.

IBM ise Merkezi Armonk, New York, ABD’de olan, dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketlerinden biridir. 410.000’i aşkın çalışanı ile 170’den fazla ülkede faaliyet göstermektedir. Faaliyet gösterdiği alanlar arasında bilgisayar ve donanım üretimi, yazılım, servis hizmetleri, sunucu servisleri ve AR-GE bulunmaktadır. Dünyada her yıl en fazla yeni patent alan şirket durumundadır.

Anlaşma fiyatı ve Red Hat hisse senedi fiyatı üzerine küçük bir hesap yaptığımızda kağıt başı 190 dolar ‘a denk gelen bir rakam görüyoruz oysa son cuma günü borsa kapanışındaki fiyata göre %60 oranında daha yüksek bir fiyat ödeneceği gözüküyor.

JP Morgan danışmanlık şirketi bu satın almayı IBM‘e öneren ve finansman konusunda destek olan firma olarak kayıtlara geçmiş durumda.

Anlaşmaya göre Red Hat, bağımsız bir birim olarak IBM’in Hibrid Bulut ekibine katılacak ve Red Hat‘ın açık kaynak geliştirme mirası ve taahhüdünün, mevcut ürün portföyünün ve pazara giriş stratejisinin ve benzersiz geliştirme kültürünün bağımsızlığını ve tarafsızlığını koruyacak.

Red Hat, Jim Whitehurst ve Red Hat’in mevcut yönetim ekibi tarafından yönetilmeye devam edecek. Jim Whitehurst ayrıca IBM’in üst düzey yönetim ekibine katılacak ve IBM CEO’su Ginni Rometty‘ye rapor verecek.

Satın alma anlaşması sonrası IBM Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ginni Rometty, ‘IBM, dünyanın bir numaralı hibrit bulut sağlayıcısı olacak ve şirketlere iş için bulutun tam değerini açığa çıkaracak bulut çözümü sunacak’ açıklamasında bulundu. Red Hat’i daha geniş kitlelere ulaştıracaklarını da belirten Rometty, bu ortaklığı ‘kazan-kazan’ ilkesi çerçevesinde gerçekleştirdiklerini de ekledi.

Kaynaklar :

https://www.redhat.com/en/about/press-releases/ibm-acquire-red-hat-completely-changing-cloud-landscape-and-becoming-world%E2%80%99s-1-hybrid-cloud-provider?intcmp=701f2000000RWK2AAO

https://www.redhat.com/en/blog/monumental-day-open-source-and-red-hat?intcmp=701f2000000RWKCAA4

https://www.redhat.com/en/blog/red-hat-ibm-creating-leading-hybrid-cloud-provider?intcmp=701f2000000RWK7AAO

Cloud tarafında işler değişeceğe benziyor. Gelişmeleri takip edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir