Kayıtlı Üst Düzey (TLD) Alan Adı Sayısı 340 Milyonu Geçti

Kayıtlı Üst Düzey Alan Adı (TLD) Sayısı 340 Milyonu Geçti.

Verisign‘ın raporuna göre Dünya’da kayıtlı alan adı sayısı 2018 ikinci çeyrek sonu itibari ile 339.8 milyon adet olarak bildirildi. Sadece 2018’in ikinci çeyreğinde 6 milyon üst düzey alan adı kayıt edilmiş gözüküyor. Geçmiş rakamlar göz önüne alındığında alan adı tescilleri, çeyrek bazda % 1.8, yıllık bazda ise % 2.4 artış gösterdi.

Kayıtlı .com uzantısı 2018 ikinci çeyrek sonunda 135.6 milyon , .net uzantı sayısı ise 14.1 milyon adet ve bu iki uzatının toplam sayısı 149.7 milyon adet. Dolayısı ile .com ve .net uzantılarının domain piyasasını domine ettiği açık bir şekilde gözükmekte.

Yeni .com ve .net uzantıları kaydı 2018’in ikinci çeyreğinde 9.6 milyon adet olarak açıklanmış , 2017’nin ikinci çeyreğinin sonunda bu rakam 9.2 milyon olarak açıklanmıştı. Dolayısı ile 2 çeyrek arasında 400 bin adet yukarı yönde fark gözüküyor.

En çok kaydedilen Top10 alan adı uzantı grafiği

Listenin başını 135.6 milyon ile .com uzantısı çekerken ikinci sırada Çin’in .cn uzantısı 22.7 milyon adet ile .com’u takip ediyor. Belirtmek gerekirse liste sırası ile .com, .cn, .tk, .de, .net, .uk, .org, .ru, .nl ve .info. şeklinde ilerliyor.

Peki Ülke kodu içeren alan adlarında durum nedir?

Toplam ülke kodu TLD (ccTLD) alan adı tescilleri ise 2018’in ikinci çeyreğinin sonunda yaklaşık 149,7 milyon oldu. Rakam .com ve .net uzantılarının toplam sayısına eşit gözüküyor ancak ülke kodu içeren uzantı bir hayli daha fazla, dolayısı ile bunların toplamı ancak .com ve .net uzantı sayısına eşit durumda.

Top10 Ülke kodlu alan adı (ccTLDs) uzantı grafiği

Aşağıdaki listeye göre , ikinci çeyrek sonunda en çok kayıt edilen ülke kodlu alan adı uzantısı sırası ile .cn , .tk , .de, .uk , .ru  .nl  .br , .eu , .fr  ve .it şeklinde gözüküyor.

En çok kaydedilen yeni üst düzey (ngTLD) Top10 alan adı uzantı grafiği

Peki yeni uzantılarda (ngTLD) durum nedir ,yeni uzantılar derken .shop , .online , .xyz gibi uzantılardan bahsedilmekte ve bunlar ngTLD olarak bilinmekte. Tabi .xyz uzantısının çoğu firmada .com kayıt edildiğinde ücretsiz verilmesi bu rakamın sebebi olabilir.

2018 ikinci çeyrek sonunda ngTLD kayıt toplamı 21.8 milyon olarak gözükmekte.

En çok kaydedilen yeni üst düzey coğrafi (ngTLD) Top10 alan adı uzantı grafiği

Birde coğrafi uzantılar bulunmakta bunlar ngTLD olarak bilinmekte ve bu kriterleri karşılayan 44 uzantı bulunmaktadır. Bu kriterlerden bazıları alan adı uzantısının bir cofrafi yere odaklanması , örneğin .tokyo gibi , ya da 1000 adetten fazla satmış olması gibi.

Aşağıdaki grafikte liste başı .tokyo uzantısı gözükürken ikinci sırada .london uzantısı onu takip ediyor.

2018 İkinci Çeyreği için .Com ve .Net Trend Grafiği

Bu grafik alan adı kayıtlarında bu yılın ikinci çeyreğinde kayıt edilen trend kelimeleri göstermektedir , örneğin içinde .bet geçen domainler en yüksek oranda kayıt edilmiş gözükmektedir. Böylece esases son kullanıcının ilgi alanlarını takip edebilir ve yönümüzü belirleyebiliriz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir