Kolos , Dünyanın En Büyük DataCenter’ını Açmaya Hazırlanıyor

Norveç’e Gelen Dünyanın En Büyük Veri Merkezi

Kolos , Dünyanın En Büyük DataCenter’ını Açmaya Hazırlanıyor

Dünyanın ilk bir gigawatt (1000 MegaWatt) veri merkezini kurmak için iddialı bir proje Kuzey Kutup Dairesinde devam ediyor. Kolos adı ile bilinen ABD-Norveç ittifakı şirketin Kuzey Kutup Dairesinin 140 mil kuzeyinde, Norveç’in Ballangen kentinde bulunan yeni tesisi, inşaat tamamlandıktan sonra dünyanın en büyük veri merkezi haline gelecek.

kolos-data-center-hostrazzi

2018 yılında açılması planlanan yeni 6,4 milyon metrekarelik tesisin on yıl içinde tamamen faaliyete geçmesi bekleniyor. Kolos, soğuk iklim, düşük nem ve bölgedeki bol miktarda hidroelektrik arzının güvenilir bir temiz enerji akışı sağlayacağını ve veri merkezi operasyonları için diğer güç maliyetlerini önemli ölçüde azaltacağını iddia ediyor.

kolos-data-center-2-hostrazzi

Bu projenin ayrıntıları henüz tam açıklanmasa da, şirket tarafından yapılan değerlendirme de şunlar söylendi:

“Kolos tesisi veri için bir kale olacak. Kolos bölgesi, su ve tepelerle çevrilidir ve herhangi bir fiziksel riski önlemek için doğal bir hendek sağlar.”

Tesisin muazzam bilgi işlem gücü ve potansiyeli Kolos, Kıta Avrupası’nın tamamında ve ABD’nin Doğu Sahili’ne kadar yakında yüksek hızda internet trafiğine hizmet edebileceğine inanıyor. Dahası, şirket, veri merkezinin 2000 ila 3000  kişilik yeni iş gücü yaratacağını ve inşaat sonrasında alanda 10.000 ila 15.000 daha fazla iş gücünü destekleyeceğini belirtti.

kolos-data-center-3-hostrazzi

Kolos’un dört katlı veri merkezi, Norveç’in rekabetçi yeşil enerjisinden, soğuk ikliminden ve geniş teknik iş gücünden ve aynı zamanda uluslararası yüksek performanslı fiber altyapısından yararlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir