Natro , 2. El Alan Adı Satış Platformunu Devreye Aldı

Natro , 2. El Alan Adı Satış Platformunu Devreye Aldı

Natro’dan 2. El Alan Adı Satış Platformu

2. El Alan Adı dediğimizde ülkemizde akla gelen en etkili platform tartışmasız alanadlari.com ve tamamen bu işe odaklanmış durumda ancak şimdi Natro Hosting yine getirdiği yenilikler ile kendi kullanıcıları için kendi alan adlarını, fiyat ve tag belirleyip, listeleyip satabileceği bir platformu devreye aldı. Böylece esasen ayrı bir aracıya gerek olmadan direkt olarak Natro müşteri panelinizden alan adınızın satılık olduğunu, fiyatı ile belirleyip , 2. el alan adı arayanların karşısında listelenmesini ve satın alınmasını sağlayabiliyorsunuz, satın alındığında ise hemen iç transfer yöntemi  ile alan kullanıcının paneline geçmesi sağlanmakta.

Platformun öğrenebildiğimiz detayları şöyle;

İlk gözümüze çarpan detay henüz yalnızca en bilindik 3 uzantı ile sınırlı olması , Yani sadece .com , .net ve .org alan adlarınızı satışa çıkartabiliyorsunuz , tabi gelecekte bu değişir mi şimdilik bilemiyoruz. Ayrıca süresi 45 günden az kalan adları platformda satılamıyor , önce tekrar yenilemeniz bekleniyor ki bu mantıklı ve olması beklenen bir kural. Diğer önemli bir detay ise platform da minimum ve maksimum fiyat kısıtı bulunmakta , minimum rakam 10 dolar, maksimum rakam ise 1000 dolar olarak belirlenmiş , dolayısı ile portföyünüzde 1000 dolar üzeri bir alan adınız var ise muhtemelen natro üzerinde şimdilik listelemeyi düşünmeyeceksiniz ve alternatif platformlara yöneleceksiniz ancak orta sınıf alan adı yatırımcıları için yeterince ideal bir rakam olarak gözüküyor.

Sistemde komisyon oranı alışık olduğumuz sistemlerden daha farklı ancak mutlaka Natro’nun yasal mevzuat durumlarından dolayı bir bildiği olduğunu düşünüyoruz. Şöyle ki; diyelim 200 dolara satmayı düşündüğünüz bir alan adı var ,Siz fiyat olarak 200 dolar yazdığınız anda alıcılar bunu 205 dolar olarak görüyor ve bu fiyattan satın alıyor. Eğer alan adınız bu platform üzerinden satılır ise Natro Size 190 dolar ödeme yapıyor yani belirlediğiniz fiyattan %5 lik bir kesinti gerçekleşiyor , Esasen bu diğer platformlara göre çok daha az bir komisyon anlamı taşımakta.

Platformda henüz bir açık arttırma sistemi bulunmamakta. Sistemden bir alan adı alır iseniz alan adı sizin panelinize geçiyor ve bu alan adını 45 gün boyunca farklı bir firmaya transfer etmenize izin verilmemekte , bu da muhtemelen alıcı ve satıcının olası bir anlaşmazlıkta güvenliği için olmalı, hal böyle olunca satıcı da ödemesini 45 gün sonra sattığı günün kurundan alacak gözüküyor.

Sistemi incelerken farkettik ki satışa sunduğunuz alan adının arama sonuçlarında kaç kere listelendiğini de müşteri panelinizde görebiliyorsunuz.

Bu gelişme alan adı yatırımcılarının ve natro müşterilerinin yüzünü güldürecek gözüküyor, Farklı gelişmeleri buradan tekrar bildireceğiz, Siz de bu yazıya yorumlarınız ile gördüğünüz detayları ya da düşünce ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

Bizim ilk önerimiz kullanıcıların sattığı tüm alan adlarını bir sayfada listeleyebileceği ve bu sayfayı diğer ortamlarda paylaşabileceği bir portföy linki olması gerektiği, böylece forumlar ya da sosyal medyada, sattığımız tüm alan adlarımızı potansiyel alıcılara tek linkte paylaşabiliriz.

Sistemde alan adınızı satışa çıkarmak ise yeterince kolay gözüküyor , yaptığımız testlerde alan adı eklemenin ekran görüntüsü aşağıdaki gibiydi.Natro 2. El Alan Adı

One Comment

Leave a Reply
  1. Bence faydalı olmuş , bende bir özellik eklenmesi isterim , listelenme sayısını en çok listelenen şeklinde sıralanabilse daha güzel olurdu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir