Plesk Obsidian İle Gelen Yeni Özellikler

Plesk Obsidian İle Gelen Yeni Özellikler

Sektörün en çok tercih edilen Web Hosting kontrol panellerinden Plesk‘in Onyx’ten sonraki yeni versiyonunun adı Obsidian. Bu yazımızda Obsidian’ın bize getirdiği yeni özellikleri ele alacağız.

Bu yeni versiyon ile daha gelişmiş bir monitoring bizleri bekliyor ve üstelik Grafana desteği ile. Grafana için bir extension’ı mevcut. Böylece sistem kaynaklarını daha iyi izleyip detaylı raporlar alabiliyoruz.

Diğer bir özellik ise aboneler arası site aktarımı , bunun haricinde test ve staging kavramını hayatımıza daha fazla sokmaya çalışıyor. Sitenizde yapacağınız değişiklikler için Size, Sitenizi etkilemeden test edebileceğiniz bir ortam sunuyor, böylece yanlış işlemler dolayısı ile bizi uzun süre durumu kurtarmaya harcayacak bir zamandan kurtarmış oluyor. Bunu yenilenen WP-Toolkit ile sitenizin bir replikasını oluşturarak yapıyor. Biliyorsunuz ülkemizde canlı ortamda test yapmak çok yaygın ve yanlış bir hareket. Böylece daha hatasız siteler çalıştırmak mümkün olacak.

Composer V2.0 ile kullanıcılarınıza ssh erişimi vermeden composer kullanmasına imkan verebiliyorsunuz ve daha güvenli bir seçenek.

Plesk Composer

Ayrıca mevcut dosya yöneticisi daha da geliştirildi ve buradan dosyalarınız arasında arama yapabilir, topluca dosya yükleyebilir duruma geldik. Bunun yanında RAR, TAR, TAR.GZ ve TGZ arşiv uzantıları da desteklenir hale geldi.

Plesk File Manager

Repair Kit adıyla bildiğimiz özellik geliştirildi ve artık sunucunuzda olan hataların bir çoğunu tek tıkla kendi kendine düzeltebilir hale geldi. Buna dosya sistemindeki hatalar ya da açılmayan web sitelerinin sorununun çözümü de dahil olmuş durumda. Ayrıca Plesk servislerinin problemini düzeltme başarısı da yükseltilmiş durumda.

Plesk Repair Kit

SSL konusu ile ilgili özellikleri arttırılmış durumda , panel üzerinden ssl alabilir , yenileyebilirsiniz. Ücretsiz ssl desteği mevcut. SSL score’u üreten ssllabs gibi test ortamlarında Size A+ score u almanız konusunda ciddi iyileştirmeler mevcut. PCI tarafı için bu çok iyi bir özellik. Ayrıca mail servisleri içinde SNI desteği eklenmiş durumda.

Plesk SSL

Daha önceleri yazı tabanlı iletilen mail uyarıları HTML’e dönüştürülmüş durumda , böylece daha anlaşılır uyarılar iletiliyor.

Plesk Html Notifications

Yedekleme konusunda ise Google, Amazon S3, FTP, and One Drive a yedek alma seçenekleri göze çarpıyor ve böylece mevcut disk alanınızda yer kaplamıyorlar.

Plesk Backup

Plesk’in arayüzü daha da modernleştirildi. Kendinden emin bir duruş sergiliyor.

Obsidian Arayüz

Aşağıdaki görselde yeni özellikler güzelce derlenmiş durumda.

Onyx – Obsidian Comparison

Obsidian’ı ücretsiz denemek için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir