Aegea , Gelecekte WordPress’e Alternatif Olabilir mi?

Aegea , Gelecekte WordPress’e Alternatif Olabilir mi?

Aegea , yeni bir bloglama motoru olarak kendini tanıtıyor.  Wordpress harici diğer alternatifi medium.com için farkını şöyle açıklamış , “ya bir gün medium.com kapanırsa siteniz ne olacak , oysa aegea kullanıcıları sitelerini her yerde barındırabilir”. WordPress için ise kurulum süresinin wordpress e göre daha kısa olması ve yazarın direk yazısına odaklanabilmesini öne çıkarmış.

Kendini ayrıca mobil’den yazı yazma konusunda diğerlerinden farklı görmekte , bunu da şöyle açıklıyor.”Aklınıza gelen her yerden yazı yayınlayabilirsiniz , tüm özellikler telefonunuzdan da aynı şekilde çalışmakta.”

Diğer özelliklerinde kısaca bahsedelim,

Youtube ve vimeo linklerini otomatik olarak video ya dönüştürebiliyor , Müzik ve resim dosyalarını direk yazı editörüne sürükleyip yayınlanabilir hale getirebiliyorsunuz , Yazı editörü 8 farklı dilin syntax larını algılayabiliyor , yorumlar için discuss desteği var , tabi rss desteğini de es geçmeyelim. Yazılarınızı da kolayca sosyal medya da paylaşabilmeniz için butonlar unutulmamış.

Script i kodlayan kişi Ilya Birman , scriptin orjinal adresi ise blogengine.me

Kişisel kullanım için ücretsiz ancak kurumsal kullanım için yıllık 49 dolar isteniyor , bizce yanlış bir strateji ile ilerlemiş Ilya Birman , belki üzerine ek modül vs yazarak gelir elde etmesi daha mantıklı olabilirdi ki wordpress gibi bloglama platformları varken..

Scripti http://blogengine.me/get/ adresinden indirebilirsiniz.

Biz hemen aegea.online alan adını satın alarak test etmek istedik. Öncelikle script çok küçük , sıkıştırılmış dosyası sadece 394 kb.

Minimal bir wordpress gibi düşünebilirsiniz , sadece yazı yazmak isteyen yazarken sadece buna odaklanmak isteyen bloggerları hedeflemek istiyor , yaptığı tek iş yazı yazılması , okuyucuların da okuyup yorum yazabilmesi. Aslında sanki olması gereken de bu gibi değil mi? Ayrıca dosyalarını incelediğimizde kolay tema yazılabilir ya da düzenlenebilir olması dikkatimizi çekti.

Aegea Kurulum Ekranı
Aegea Kurulum Ekranı

Diğer önemli bir konu ise hızı , gerçekten çok hızlı açılmakta ve yazılar arasında hızlıca gezinti yapılabilmekte.

Kurulum için bize demo hosting sağlayan webhostingsitesi.com a ayrıca teşekkür ederiz. Dosyalarımızı cpanel kurulu web alanına aktardıktan sonra bir veritabanı oluşturduk , siteye eriştiğimizde aynı wordpress te olduğu gibi Site adı ve veritabanı bilgilerini isteyen ekran bizi karşıladı. Toplam kurulum 1 dakikadan daha kısa sürdü, aegea.online adresinden de aegea demo‘sunu inceleyebilirsiniz.

Biz ayrıca incelemeye devam edeceğiz , Sizde yorumlarınız ile katkıda bulunabilirsiniz.

One Comment

Leave a Reply
  1. Bence biraz daha geliştirilmesi lazım , hem görsel olarak hem fonksiyonalite olarak gözüme zayıf geldi ama begendim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir