Centos 8 Ölü mü Doğdu?

IBM’in Red Hat’ı Centos’u bitirdi ve Centos Stream ile kararlı yapıdan çıkıyor.

Centos, Centos Stream’a dönüşme yolunu seçti ve Centos 8 in 2029’a kadar olacağı belirtilen destek süresi 2021’e düşürüldü. Şu an kurumsal kullanıcılar nasıl ilerleyeceklerini düşünmeye başladılar. Web Hosting sektöründe büyük bir değişim bekleniyor.

CentOS, Community Enterprise Operating System’in kısaltmasıdır ve RHEL’in (Red Hat Enterprise Linux) % 100 yeniden yapılandırılmış halidir. RHEL ücretli iken, CentOS, topluluk destekli ücretsiz bir kurumsal Linux dağıtımı olarak sunulmaktadır. Linux konusunda iyi olan ve RHEL destek ücretlerini ödemek istemeyen geliştiriciler ve şirketler, tasarruf etmek ve kurumsal sınıf yazılımlar elde etmek için bu güne kadar genelde CentOS’u seçtiler. Ancak ücretsiz yolculuk sona erdi. Red Hat, RHEL 8’in yeniden yapılanması olan CentOS Linux 8’in 2021’de sona ereceğini duyurdu. CentOS Stream, bu tarihten sonra Red Hat Enterprise Linux’un upstream (geliştirme) dalı olarak hizmet vermeye devam edecek.

Daha kısa bir özet yapacak olur isek Centos , Centos Stream olacak ve artık o kadar kararlı olmayacak, bu nedenle Red Hat a geçmenizi önermekteler.

Red Hat duyurusu

Bilinen tüm webhosting firmalarının neredeyse tamamının Centos kullandığını ve bunlarında bir çoğunun CentOS 8 ‘e geçtiğini düşünürsek sadece kullanıcıların değil , cPanel , Plesk, CloudLinux gibi firmalarında bu durumda nasıl yol izleyecekleri merak konusu.

Oracle Linux ise şimdiden Centos’u Oracle Linux’e çevirebileceğiniz bir script hazırlamış gözüküyor.

Şimdilik beklemenizde fayda görüyoruz , diğer yazılarımız ile bilgi paylaşmaya devam edeceğiz.

Genel görüşümüz; Red Hat, Centos topluluğundan büyük kazanım sağlamış iken gerek var mıydı? Yeni forklar görmeye hazır olmalıyız. Özellikle varsayımsal olarak Rocky Linux adını daha sık duyabiliriz gözüküyor.

Centos Stream ile ilgili ayrı bir yazı hazırlayacağız.

One Comment

Leave a Reply

One Ping

  1. Pingback:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir