Project Lenix Nedir? CloudLinux Ekibinden Yeni Bir Centos Forku mu Geliyor?

Project Lenix Nedir? CloudLinux Ekibinden Yeni Bir RHEL Forku mu Geliyor?

CloudLinux, Web Hosting sektörünün vazgeçilmez işletim sistemi olarak biliniyor. Gerek Stabilitesi gerek kullanıcıları izole etmesi ayrıca kaynakları sınırlandırabilmesi ile performans artısı getirmesi gibi özellikleri ile genellikle cPanel arkasında tercih ediliyor. CloudLinux‘ten daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik.

Bir süre önce Red Hat, CentOS Linux’un fişini çekmeye karar verdi. RedHat’ın Centos’tan desteğini çekeceği haberleri ardından durumlar biraz karışmış ve web hosting firma sahipleri ne yönde ilerleyecekleri konusunda araştırma ve bekleme ile birlikte bir sürece girmiş idi. Bir çok kullanıcı, dünyanın dört bir yanındaki işletmeler, CentOS ile kurumsal dağıtım stratejilerini yeniden gözden geçirmek zorunda kaldı. Açıkçası, yeni CentOS Stream öncekiler kadar sağlam olmayacaktı. Kurumlar ve kullanıcılar için üretim sunucularında kullanmak da riskli gözüküyordu. Bazı kaynaklarca RockyLinux biraz başını kaldırmaya başladı , Bilindiği üzere Rocky Linux, CentOS projesinin kurucusu Gregory Kurtzer tarafından yönetiliyor. Cloudlinux ise önceleri bir miktar düşünme sürecine girmişti, Geçenlerde ise web sitelerinde bir anket yaparak firma sahipleri ya da bireysel kullanıcılar için duruma yön verecek bir rüzgarı yakalamak istediler. Anket sonucunda bildiğimiz kadarı ile büyük bir çoğunluk CloudLinux’ten bir fork bekliyordu , çünkü zaten CloudLinux’un bu konularda uzman sıradışı bir ekibi mevcuttu ve güven konularında bir endişe duyulmayan bir firma idi.

CloudLinux kurucusu ve CEO’su Igor Seletskiy , geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak bir RHEL forku ortaya çıkaracaklarını belirtti ve ismini Project Lenix olarak duyurdu. Muhtemelen 2021’in ilk çeyreğinde ortaya çıkacak dağıtım için Reddit üzerinde bir sayfa da oluşturuldu. Reddit Project Lenix adresinden ulaşabilirsiniz.

Igor Seletskiy aynen şöyle bir açıklama yaptı.

“CentOS 8 kullanıyorsanız – RHEL 8 kararlı tabanlı CentOS 8’e çok benzer bir işletim sistemi yayınlayacağız. Tamamen ücretsiz olarak 2029 yılına kadar kararlı ve iyi test edilmiş güncellemeler sağlayacağız. Depoları ve anahtarları değiştiren tek bir komut çalıştırarak her an CentOS 8’den dönüştürme yapabileceksiniz.

Tüm derleme ve test yazılımlarını ücretsiz, açık kaynaklı, kurulumu kolay hale getirmeyi planlıyoruz, böylece yanlış yöne gidersek topluluk kaldığımız yerden devam edebilir.”

Kısaca Cloud Linux , bu yeni Centos Fork’u olacak Project Linux için yılda bir milyon dolardan fazla yatırım yapmaya hazırlanıyor , bu web hosting firma sahipleri ve kullanıcılar için de oldukça iyi bir haber olarak karşımıza çıkıyor.

Bu konu hakkında yorumlarınızı ve bize , twitter , facebook , linkedin gibi platformlar üzerinden desteğinizi bekliyoruz.

Bizim anladığımız kısaca şu; Cloudlinux yeni bir RHEL fork’u çıkarıyor , Nasıl ki centos u cloudlinux e dünüştürüyorsak , centos’u projectlenix e çevirebileceğiz, cloudlinux ile bire bir uyumlu olacak ve düşünmeye gerek kalmayacak gibi gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir