Chrony ve NTP’nin Farkları

Chrony ve NTP’nin Farkları

Bilgisayarlarda ve ağlarda zamanın senkronizasyonu son derecede önemlidir. Belirli zamanlarda meydana gelen sıralı olaylara veya olayların günlüğe kaydedilmesine dayanan sistemlerde bu büyük bir sorun oluşturacaktır. Örneğin, sistem zamanı farklı bir bilgisayardan daha yavaş olan bir bilgisayar tarafından oluşturulan işlemler, bir işlemi diğer bilgisayardan sonra oluşturulmuş olsa bile diğer bilgisayardan önce alınmış olarak kaydedebilir. O yüzden zamanı eşitlemek gerekmektedir.

Chrony ve NTP arasında tercih yapma

RHEL 7 ile birlikte ntpd yerine varsayılan ağ zaman protokolü olarak chrony gelmiştir. Chronyd daha doğru ve akıllı zaman senkronizasyon mekanizmasıdır.Saat ve tarihi senkronize etmek için temel yapılandırma dosyada saklanır:

/etc/chrony.conf

ntpd, bir NTP hizmeti çalıştırması gereken müşteriler için yum deposunda kalmaya devam etmektedir.

Chrony, ağ zaman protokolünün (NTP), sistem saatini ntpd’den daha hızlı ve daha iyi bir doğrulukla senkronize edebilen ağ zaman protokolüdür.

Chrony’nin artıları şunlardır:

1. Günde 24 saat çalışmayan masaüstlerinde veya sistemlerde kullanışlı olan zaman ve sıklık hatasını en aza indirmek için saatler yerine yalnızca dakikalar gerektiren daha hızlı senkronizasyon.

2. Saat frekansındaki hızlı değişikliklere daha iyi yanıt verme ve saatleri kararsız olan sanal makineler veya saat frekansını sabit tutmayan güç tasarrufu sağlayan teknolojiler için yararlıdır.

3. İlk senkronizasyondan sonra, sistem zamanının monoton olması gereken uygulamaları etkilememek için saati asla aşamaz.

4. Geçici asimetrik gecikmelerle uğraşırken, örneğin bağlantı büyük bir indirmeyle doyduğunda daha iyi stabilite.

5. Sunucuların periyodik olarak yoklanması gerekli değildir, bu nedenle aralıklı ağ bağlantılarına sahip sistemler saatleri hızlı bir şekilde senkronize edebilir.

6. chrony daha küçüktür, daha az bellek kullanır ve CPU’yu yalnızca gerektiğinde uyandırır, bu da güç tasarrufu için daha iyidir.

Chrony ne zaman kullanılır

Chrony, bir ağdan sık sık askıya alınan veya başka bir şekilde kesintili olarak kesilen sistemler (mobil ve sanal sunucular vb.) için en iyi eşleşme olarak kabul edilir. Chrony genellikle saati daha hızlı ve daha iyi zaman doğruluğu ile senkronize edebilir.

NTP ne zaman kullanılır?

Normalde sürekli olarak açık tutulan sistemler için NTP arka plan programı (ntpd) düşünülmelidir. Yayın veya çok noktaya yayın IP’si kullanması veya Otomatik Anahtar protokolü ile paketlerin kimlik doğrulamasını gerçekleştirmesi gereken sistemler ntpd kullanmayı düşünebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir