İşletmeniz İçin En İyi Linux Dağıtımını Bulma

İşletmeniz İçin En İyi Lİnux Dağıtımını Bulma

CentOS topluluğunun CentOS 8 yerine CentOS Stream’e odaklanacağı duyurusundan sonra Eğer Stream’a geçişi düşünmüyor iseniz mutlaka yeni bir arayışa girmiş olmalısınız. Ancak her dağıtım işletmeniz ya da işiniz için uygun olmayabilir. Hem mevcut alternatifleri bilmek hem de belirli bir Linux dağıtımını kuruluşunuz için en iyi Linux dağıtım seçeneği yapan faktörleri anlamak çok önemlidir. Bu yazımızda çeşitli linux dağıtımlarını aşağıdaki kategorilerde inceleyeceğiz.

 • Linux Dağıtım Ortamı
 • Doğru Linux Dağıtımını Seçme
 • Sürekli Sağlanan Ortamlar için En İyi Linux Dağıtımları
 • Gömülü Sistemler Oluşturmak için En İyi Linux Dağıtımları
 • Genişletilebilirlik için En İyi Linux Dağıtımları
 • En İyi Bulut Yönetimli Linux Dağıtımı
 • En İyi Ücretli Linux Dağıtımları

Linux Dağıtım Ortamı

Linux dağıtımları, en temel haliyle, Linux çekirdeğinin ve bir destekleyici yazılım paketinin birleşimidir. Genel olarak, bu yazılım paketi, dağıtımı destekleyen topluluk tarafından diğer üst düzey açık kaynak projelerinden seçilecektir. Örneğin, popüler masaüstü işletim sistemleri olarak tasarlanan Linux dağıtımları, medya oynatıcılar gibi birçok masaüstü odaklı uygulamayı içerebilir ve kullanıcı arayüzünün özelleştirilebilirliğine odaklanabilir. Bu durumda amaç bir masaüstü işletim sistemidir ve dahil edilen yazılım bu varsayılan kullanım durumlarını takip eder. Örneğin, popüler Kali Linux dağıtımı, güvenlik odaklı profesyoneller ve meraklılar için yararlı olan bir yazılım paketi içerirken, Linux Mint basit, üretkenlik odaklı bir masaüstü Linux deneyimi olmayı amaçlar.

Kurumsal Linux dağıtımları veya Linux kullanarak altyapılarını oluşturan işletmelere özgü ihtiyaçları karşılamak üzere tasarlanan Linux dağıtımları da çok fazla farklılık içerir. Özellikle modern işletmelerin ihtiyaç duyduğu ölçeklerde konuşlandırıldığında, belirli bir Linux dağıtımına bağlı kalmak, genel olarak işletme üzerinde kademeli ve uzun süreli etkilere sahip olacaktır.

Lisans Maliyetleri

Ticari Linux satıcıları çok fazla değer sunarken, lisans masrafı ile gelirler.Tipik olarak, ticari Linux satıcıları, işletmenizin BT bütçesinden bir pay karşılığında garantili destek SLA/SLO sözleşmelerinin yanı sıra yama ve güvenlik açığı yönetimi gibi gelişmiş bakım ve yönetim hizmetleri sunar. Eğer sunucularınızda kritik öneme sahip uygulamalar koşturuyor iseniz göz ardı etmemelisiniz.

Doğru Linux Dağıtımını Seçme

Continuously Delivered Altyapılar İçin En iyi Dağıtımlar ;

Continuously Delivered sistemler sağlıyorsanız ancak henüz container tarafına girmedi iseniz Enterprise Linux için en iyi seçenekler aşağıdakiler olabilir.

 1. CentOS Stream
  https://www.centos.org/centos-stream/

Karar verme sürecinin bu düzeyinde, genel Linux ekosisteminiz için tercihlerinize bağlıdır. Uydu/Uzay Yürüyüşü paket yönetimi, oVirt gibi sanallaştırma seçenekleri ve benzerleri gibi bir RHEL/CentOS ekosisteminde beklediğiniz her şey sizin için mevcut olmaya devam edecek ve hata düzeltmelerini ve güvenlik yamaları daha hızlı bir programla alacaksınız. ve benzerleri sizin için mevcut olmaya devam edecek ve eskisinden daha hızlı bir programda hata düzeltmeleri ve güvenlik yamaları alacaksınız.

 1. OpenSUSE Tumbleweed
  https://software.opensuse.org/distributions/tumbleweed

SUSE Linux Enterprise Server ekosistemini tercih ederseniz, OpenSUSE topluluğu ayrıca Tumbleweed biçiminde sürekli olarak piyasaya sürülen bir Linux sunar. CentOS Stream’de olduğu gibi, hata düzeltmeleri ve güvenlik yamaları, karşılaştırmalı OpenSUSE Leap düzenli yayın dağıtımından daha önce gelecektir.

Yine süreklilik gerektiren ve ancak bu kez aynı zamanda container tabanlı yapılar kullanacak iseniz;

Fedora CoreOs
https://getfedora.org/coreos?stream=stable

Fedora CoreOS, konteyner iş yüklerini güvenli ve ölçekli olarak çalıştırmak için otomatik olarak güncellenen, en küçük işletim sistemidir.

 1. RancherOS
  https://rancher.com/docs/os/v1.x/en/overview/

Daha çok local Kubernetes tarafında iseniz ve OpenSUSE/SLES ile uyumluysanız, o zaman doğrudan Rancher’ın Kubernetes yapısına, Rancher Kubernetes Engine (RKE) ve buna karşılık RancherOS’a bakmalısınız. Verimli ve görünüşte geleceğe dayanıklı bir yaklaşım olarak gözüküyor.

Peki, Continuously Delivered yani C/D süreçleri ile ilgimiz yok ise ne gibi seçeneklerimiz olabilir?

Mesela Gömülü Sistemlerde Neler Kullanabiliriz?

İşletmelerin daha küçük donanım ürünlerine yerleştirdiği Linux ortamları, konteyner Linux dağıtımlarıyla benzer özellikleri paylaşır. Tipik olarak bu dağıtımlar, hafif amaçlar için özelleştirilmiş donanım üzerinde çalışacak ve bu nedenle, üzerinde çalışan uygulama işlevini desteklemek için işletim sisteminin gerektiği kadar az bir kısmını çalıştırmaları gerekecektir.

Bunlara örnek olarak aşağıdaki dağıtımlar kullanılabilir.

 1. Alpine Linux
  https://alpinelinux.org/

Alpine Linux, öncelikle güvenliğe odaklanması nedeniyle iş sınıfı gömülü bir Linux dağıtımı olarak kabul edilir, ancak kullanılabilirliği ve verimliliği de onu düşünmek için çok iyi nedenlerdir. Alpine Linux, ana satış noktası olan ortamınızda çalıştırdığınız kodun kurcalanmamasını sağlamak için özel adımlar atıyor, ancak paket yöneticisi olarak ‘apt’ seçimi de kullanım kolaylığı sağlıyor.

 1. Debian Linux
  https://www.debian.org/

Debian ayrıca harika bir sunucu veya masaüstü ortamı oluştursa da, kendisini “Evrensel İşletim Sistemi” olarak konumlandırıyor, aynı zamanda gömülü sistemler için mükemmel bir seçim. Olmasını istediğiniz kadar hafiftir, çok olgun bir Linux tadında benzersiz bir esneklik düzeyi sunar. Debian, Ubuntu ve Linux Mint gibi diğer popüler Linux dağıtımlarının temelidir.

 1. Yocto Project
  https://www.yoctoproject.org/

Yocto Projesi, Linux’un tek bir gömülü dağıtımı değil, bir dizi kritere dayalı ısmarlama gömülü Linux ortamlarının oluşturulmasına izin veren bir işbirliği paketi ve araç takımı olması bakımından ilginçtir. Yocto’nun araç zinciri, donanımınızın özelliklerine ve paket yöneticisi seçiminiz gibi yönetim tercihlerinize dayalı olarak özel bir Linux ortamı oluşturmayı kolaylaştırır.

Genişletilebilirlik için En İyi Linux Dağıtımları

Pek çok işletme, çalıştırdıkları tek bir Linux örneğinin ötesine geçen endişelere sahip olacaktır. İşletim sistemleri uygulanabilir sanallaştırma seçeneklerini destekleyecek mi? Bireysel ana bilgisayarları kurumsal paket yönetimi çözümleriyle entegre etmek kolay mı? Temel altyapıyı kolayca “ekleyen” ve güçlendiren başka ürünler ortaya çıktı mı?

Ücretsiz, Son Derece Genişletilebilir Linux Dağıtımları

Kanıtlanmış, olgun bir ekosisteme ihtiyacınız varsa ve ticari bir satıcıya ödeme yapmak istemiyorsanız, o zaman şanslısınız, hala aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli Linux var!

 1. CentOS7
  https://www.centos.org/centos-linux/

CentOS 7, 2024’e kadar topluluk tarafından desteklenmeye devam edecek ve OpenLogic gibi bazı ticari destek sağlayıcıları, OpenLogic durumunda LTS’den 2029’a kadar bu noktadan sonra onu desteklemeyi planlıyor. Birçok işletme için bu, şu an için en düşük riskli seçenek olacak ve işletmelere ileriye dönük kurumsal Linux stratejilerini düşünmeleri için bolca zaman tanıyacak.

 1. Rocky Linux
  https://rockylinux.org/

Yayınlandığı tarihte bu dağıtım hala devam eden bir çalışma olmasına rağmen, Rocky Linux projesi muazzam bir potansiyel gösteriyor. Kuruluşunun duyurulmasından sonraki günlerde, binlerce gönüllü Linux geliştiricisi ve meraklısı Slack kanalına akın etti ve yüzlerce kişi gönüllü olarak zaman ayırma sözü verdi. Orijinal CentOS projesinin yaratıcısı Gregory Kurtzer tarafından yönetilen Rocky Linux, ikili uyumluluğu sağlamak için her sürümde her Red Hat kaynak RPM’sini yeniden oluşturarak CentOS’un mevcut oluşturma sürecini eşleştirmeyi hedefliyor.

 1. OpenSUSE Leap
  https://www.opensuse.org/

OpenSUSE Leap, OpenSUSE Linux dağıtımının düzenli yayın sürümüdür. OpenSUSE genellikle üretim kullanımı için kararlı olarak kabul edilir ve SLES / SUSE Linux / Slackware ürün ekosistemine aşina olanlar bu ortamda kendilerini rahat hissedeceklerdir. OpenSUSE, dağıtım basitliğine, tanıdık ve hafif bir araç zincirine ve buluta hazır olmaya odaklanır.

 1. Springdale
  http://springdale.math.ias.edu/

Springdale, her sürümde kaynak RPM’lerden oluşturulan başka bir RHEL klonudur. Bu, CentOS gibi, RHEL ile ikili uyumlu olan başka bir dağıtımdır. Springdale, matematik ve fen topluluklarına hizmet etmeyi amaçlar ve hesaplamalı kütüphaneler gibi bu disiplinlere özgü araç setleri içeren özel havuzlar içerir.

 1. AlmaLinux (eski adıyla Lenix Projesi)
  https://almalinux.org/

CloudLinux organizasyonu tarafından sürdürülen AlmaLinux, RHEL kaynak RPM’lerinden düzenli olarak yeniden oluşturulan ücretsiz bir RHEL klonu olmayı vaat ediyor. AlmaLinux, Ocak 2021’deki bir isim değişikliğinden önce daha önce Project Lenix olarak biliniyordu. Bu dağıtım, CentOS 8’in orijinal LTS sözünün bıraktığı boşluğu doğrudan doldurmayı hedefliyor ve CloudLinux, 2029 yılına kadar dağıtımı desteklemeyi taahhüt ediyor.

 1. Oracle Linux
  https://www.oracle.com/linux/

Şu anda, Oracle Linux, düzenli yayınlanan bir RHEL klonunda kalmak için en uygun seçeneklerden biri gibi görünüyor. Yıllardır inşa ediyor ve CentOS gibi, Red Hat kaynak RPM’lerinin ikili uyumlu bir yeniden inşası. Topluluğun geneli Oracle logosu taşıyan özgür yazılımları benimseme konusunda temkinli olsa da, bu blogu yazarken bu sürümü dikkate almamak için teknik bir neden yok.

Ücretsiz, Orta Düzeyde Genişletilebilir Linux Dağıtımları

Ticari bir satıcıya ödeme yapmaya istekli değilseniz ve daha küçük bir ekosistem ürün setine sahipseniz, bu dağıtımlardan herhangi biri Sizin için uygun seçeneklerdir:

 1. Ubuntu Community
  https://ubuntu.com/

Ubuntu Community sürümü, hem masaüstü hem de sunucu Linux için sağlam bir seçimdir ve bazen katı tasarım seçimleri ve özellik seti nedeniyle eleştirilse de, kurumsal kullanım için güvenli olan güçlü bir dağıtımı temsil eder. Ubuntu, Linux’un Debian dağıtımından kaynaklanır ve paket yönetimi için uygun ekosistem seçimi gibi bu topluluğun yönergelerinin çoğunu takip eder.

 1. ClearOS Community
  https://www.clear.store/products/z-clearos-7-community

HPE tarafından desteklenen ClearOS, dağıtım kolaylığı göz önünde bulundurularak oluşturulmuş bir RHEL klonudur. Küçük ve orta ölçekli işletmelere yöneliktir ve hatta özellikle evde koşturmak için bir dağıtım olarak reklamı yapılır. Amiral gemisi işlevi, kurulumu uzaktan tamamen yönetmek için kullanılabilen etkileyici web arayüzüdür.

En İyi Bulut Yönetimli Linux Dağıtımı

Şimdiye kadar, Amazon Linux, bulut satıcıları tarafından çatallanan ve belirli bir bulut alt tabakası için çeşitli şekillerde optimize edilen baskın Linux’tur. Genel olarak, Linux’un bu lezzetlerini kendi bulutlarında kullanmak daha ucuz olacaktır, ancak karşılığında ticari satıcının sizin adınıza karar vermesine bağlı olarak işletim sisteminin en düşük seviyeli yapılandırması üzerinde çok az kontrole sahip olacaksınız ve ya hiç kontrole sahip olmayacaksınız.

 1. Amazon Linux
  https://aws.amazon.com/mp/linux/

Amazon tarafından sağlanan bağımsız bir Linux dağıtımı olarak faturalandırıldığı göz önüne alındığında, sahne arkasındaki Amazon Linux karışımına nelerin girdiğinin tüm ayrıntılarını bilmiyoruz. RHEL/CentOS kökleri hala görünür durumda ve dağıtım başlangıçta bu kaynaklardan oluşturulmuş.. Bununla birlikte, orijinal durumundan biraz sapmış ve bu platforma ait olsa da, Amazon EC2’de çalıştırılması ucuz, istikrarlı bir Linux çeşidi olarak düşünülmelidir.

Bulut sağlayıcısı istemiyor ama ücretli dağıtım kullanmak istiyorsanız,

 1. SUSE Linux Kurumsal Sunucusu (SLES)
  https://www.suse.com/products/server/

SUSE Linux Enterprise Server, OpenSUSE Linux dağıtımının ticari karşılığıdır ve SUSE’nin ticari destek teklifleri tarafından desteklenmektedir. SUSE/Slackware Linux deneyiminden memnunsanız veya tercih ediyorsanız, ticari kurumsal Linux için bu en iyi seçimdir. Tıpkı OpenSUSE gibi, SLES de dağıtım basitliğine, hafif bir araç zincirine ve ekosisteme ve buluta hazır olmaya odaklanır.

 1. Red Hat Enterprise Linux (RHEL)
  https://www.redhat.com/en/technologies/linux-platforms/enterprise-linux

Muhtemelen piyasadaki en yaygın olarak tanınan ticari kurumsal Linux dağıtımı olan Red Hat Enterprise Linux, bu alanda açık ara hakimdir. IBM tarafından yakın zamanda satın alınması, bir iş yazılımı varlığı olarak değerini doğruladı ve bir şirket olarak Red Hat, bulutta yerel konteyner düzenlemesi gibi mevcut trendlere ayak uydurabildi.

 1. Ubuntu Enterprise
  https://ubuntu.com/

Ubuntu Enterprise, ticari destek gibi bazı eklentilerin yanı sıra bir dizi ilgili ücretli hizmet teklifiyle gerçekten yalnızca Ubuntu topluluk dağıtımıdır. Bu hizmetler, Ubuntu’nun ticari kuruluşu, Canonical, donanım satıcıları için donanım sertifikası ve Ubuntu’nun Kubernetes uygulamaları tarafından büyük ölçüde yatırım yapılan OpenStack ortamının yapıları gibi şeyleri içerir.

 1. CloudLinux
  https://www.cloudlinux.com/

CloudLinux, bulut ve barındırma sağlayıcılarını hedefleyen ancak aynı zamanda üretim ortamları için sağlam bir seçim olarak tanıtılan RHEL’in ticari bir çatalıdır. Basit bir lisans başına abonelik ödeme modeli ve özel desteği içeren gelişmiş bir teklif sunar. RHEL’in kaynak RPM’lerinin yeniden inşası olmasına rağmen, sanallaştırılmış kullanıcı başına dosya sistemi ve bir dizi önceden paketlenmiş izleme çözümü gibi bazı ek işlevlere sahiptir. CloudLinux, Webhosting firmaları için biçilmez kaftandır.

Kurumsal Linux yolculuğunuzu desteklemenize yardımcı olmamızı isterseniz bugün bize info uzantılı mail adresimiz ile ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir