cPanel Lisans Fiyatlarında Sıradışı Artış

cPanel Lisans Fiyatlarını Arttırdı.

cPanel bugün yaptığı duyuru ile lisanslandırma politikasında hesap tabanlı bir modele geçeceğini duyurdu.

Yeni fiyatlandırma sisteminde 3 ana plan var , bunlar Admin, Pro ve Premier şeklinde. Eğer sanal bir sunucuya kuracak iseniz barındıracağınız site sayısına göre tümünü tercih edebiliyorsunuz , eğer fiziksel bir sunucuya kuracak iseniz Premier’den başka bir seçenek yok.

cPanel Yeni Fiyatlandırma Tablosu

Admin planında sadece 5 hesap barındırabiliyorsunuz. Fiyatı ise aylık 20$
Pro planında 30 hesap barındırabiliyorsunuz ve fiyatı aylık 30$
Premier planda ise işler biraz değişiyor. 100 hesap barındırabiliyorsunuz ve fiyatı aylık 45$ , 100 hesaptan sonraki her 1 hesap için 0.20$ fiyat yansıyacak.

Günümüz şartlarında ortalama bir sunucuda 1000 hesap barındığını düşünürsek Premier Lisans için 45$ + 1000-100 yani 900 hesap için 0.20$’dan 180$ = 225$’lık çılgın bir fiyat gözüküyor. Tabi bunlar son kullanıcı fiyatları ve partnerler için muhtemelen bir indirim söz konusu olacaktır.

cPanel forumlarında şimdiden ciddi bir tartışma başlamış durumda.

Daha önceki yazımızda Oakley Capital’in cPanel’i satın aldığını duyurmuştuk Bu firma aynı zamanda Plesk’inde sahibi. Dolayısı ile bu yeni fiyatlandırma sisteminde etkisi olduğu açık.

Bu değişiklik web hosting sektöründe tüm firmaları etkileyecek kapsamda , bir çok küçük firma muhtemelen kaybolup gidecek , muhtemelen tüm webhosting kullanıcıları’da yenileme dönemlerinde bir zam ile karşılaşacak. Ayrıca firmalar alternatif panel aramaya başlayacak ve yakın gelecekte ismi parlayacak olan yeni paneller görebiliriz. Böyle bir durumda ise hesapların paneller arası transferi yine firmalara bir zaman/adam maliyeti getirecek. Kısacası sektör büyük değişikliklere gebe gözüküyor.

Konuda bir değişiklik olur ise buradan duyuracağız , Sizler’de yorum olarak bilgi verebilirsiniz.

Change.Org’da yeni fiyat politikasının geri alınması için bir imza kampanyası başlamış durumda. https://www.change.org/p/cpanel-restore-cpanel-s-old-pricing-880b25a9-0cbe-494d-939e-30268d62fc9a

One Comment

Leave a Reply

One Ping

  1. Pingback:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir